Czy nauka jest niewskazana przy chizofrenii?

Dzień dobry, czy długotrwały powtarzalny wysiłek intelektualny, mam namyśli naukę programowania komputerowego może niekorzystnie wpływać na osobę ze schizofrenią, czy też może wręcz przeciwnie? Dodam że jestem teraz po ustąpieniu trzeciego epizodu chorobowego, a programowaniem zajmowałem się dużo wcześniej niż przed wystąpieniem objawów i nie było żadnych problemów. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za nadesłane pytanie. Jestem pełna uznania dla Pana, że mimo tak poważnej choroby ma Pan jasno określony cel i dąży do jego realizacji. To bardzo ważne, ponieważ aktywność zawodowa jest także częścią terapii i rehabilitacji.

Przebieg schizofrenii, czyli nasilenie objawów, częstotliwość epizodów, efektywność leczenia itd., to kwestia bardzo indywidualna (https://portal.abczdrowie.pl/schizofrenia). Nie znając historii Pana choroby, trudno wypowiedzieć się jednoznacznie na temat wpływu konkretnej pracy na Pana stan. Należałoby omówić to przede wszystkim ze swoim lekarzem prowadzącym.

Ogólne wskazania są takie, że chorzy na schizofrenię nie powinni wykonywać prac lub zawodów, wymagających wielogodzinnej koncentracji i intensywnego obciążenia pamięci (np. pilota samolotu czy zawodowego kierowcy). Wynika to z (częstych przy tym schorzeniu) zaburzeń funkcji poznawczych, w tym koncentracji uwagi i pamięci krótkotrwałej. Nie ma jednak przeciwwskazań do pracy analityka czy naukowca. Warto tu przypomnieć postać Johna Nasha - genialnego matematyka i schizofrenika zwanego „pięknym umysłem”, laureata nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.

Jeśli pracę programisty wykonywał Pan przed wystąpieniem objawów, a obecne samopoczucie i przyjmowane leki umożliwiają taki wysiłek intelektualny, to proszę spróbować powrotu do tej aktywności. Proszę jednak pamiętać o tym, by prowadzić zdrowy, higieniczny tryb życia – to znaczy m.in. regularnie odpoczywać i wysypiać się, unikać przemęczenia i nadmiernego stresu. Ważne są częste przerwy w pracy umysłowej, podczas których można wykonywać np. ćwiczenia wspomagające synchronizację półkul mózgowych (np. tzw. „leniwe ósemki”). Więcej na ten temat może Pan przeczytać np. w tych artykułach: https://parenting.pl/kinezjologia-edukacyjna, https://portal.abczdrowie.pl/kinezjologia.

Oczywiście konieczne jest, by przyjmował Pan regularnie zalecone leki, był w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym i obserwował swoje samopoczucie, a w razie pogorszenia jak najszybciej skonsultował się ze specjalistą.

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę powodzenia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.