Czy nerwica może być odziedziczona przez dziecko?

Czy nerwica u mnie i mojego taty może oznaczać że jest to dziedziczna przypadłość i moje dziecko w przyszłości będzie też ją miało? Koleżanka, która również zmaga się z tym problemem zaszła w ciążę i dotknęla ją ponownie. Spotęgowana. Czy ciąża może wywołać ten stan u osoby znerwicowanej?

Witam,

temperament (cecha osobowości) jest uwarunkowany genetycznie - reaktywność emocjonalna, jest predyktorem lęku (obserwuje się na podstawie badań), osoby wysokoreaktywne są bardziej podatne na stres, wykazują mniejszą wytrzymałość, etc.. Dziecko modeluje zachowania rodziców, matka lękliwa zwykle jest nadopiekuńcza i na płaszczyźnie emocjonalnej dziecko czuje napięcie (lęk), złość, tak jak radość czy smutek. Nieodpowiednio leczona nerwica, np. po wycofaniu farmakoterapii - powraca, objawy są silniejsze. Zaburzenia lękowe wymagają systematycznego leczenia metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej i wspomagająco można stosować farmakoterapię.

Pozdrawiam serdecznie

Witam, nerwica nie jest dziedziczna. Powstaje ona w wyniku relacji międzyludzkich. Jeżeli Pani ma nerwicę proponuję skorzystać z psychoterapii. W wyniku Pani pracy nad sobą, dziecko będzie miało możliwość dorastania w innych warunkach i możliwe, że nerwicy nie nabędzie.
Pozdrawiam