Czy normalne w depresji są głupie myśli?

Od pewnego czasu chodzę z chłopakiem. Wszystko między nami było dobrze, może tylko na początku podchodziłam do Niego z pewnym dystansem, ale to się zmieniło. Nasze relacje z dnia na dzień były coraz lepsze. Dobrze czuliśmy się w swoim towarzyskie, dobrze się razem bawiliśmy, aż do momentu, kiedy w mojej głowie zaczęły pojawiać się głupie myśli. Wszystko zaczęło się od momentu, kiedy koleżanka powiedziała mi, że zerwała z chłopakiem. Powiedziała mi wtedy, że nudziła się w tym związku i wyszło jak wyszło.

Od tamtej pory w mojej głowie zaczęły pojawiać się pewne wątpliwości: czy aby w moim związku wszystko jest ok, czy ten chłopak to jest ten na całe życie, czy Go kocham. A najgorsze były uczucia przychodzące nie wiadomo skąd, jak np. że muszę z Nim zerwać albo że musimy stracić ze sobą kontakt . Te myśli są takie natarczywe. Najgorsze jest to, że ja sama nie wiem czego chcę. Zależy mi na Nim i to bardzo, nie chcę Go zranić. Raz czuję, że Go kocham, potem przychodzą właśnie te głupie myśli. Reaguję na nie płaczem. Nie radzę sobie z nimi. Mam ochotę skończyć ze sobą. Byłam u psychiatry. Przepisał mi leki antydepresyjne, ale nie powiedział, czy takie myśli w stanie depresji są normalne. Proszę, pomóżcie.

Szanowna Pani

Tego typu natrętne, uporczywie powracające myśli mogą występować w przebiegu depresji. Jeśli przyjmowanie leku przeciwdepresyjnego nie spowoduje w przeciągu najbliższych kilku tygodni ich zniknięcia, radzę skonsultować się ponownie z lekarzem psychiatrą. Leczenie natręctw myślowych bywa czasem dość mozolne, proszę jednak w żadnym wypadku nie tracić wiary w wyzdrowienie. Przed wizytą u psychiatry radziłabym również zastanowić się nad taką kwestią: czy nie pojawiają się u Pani czynności natrętne, np. częste mycie rąk czy sprawdzanie, czy drzwi są zamknięte. Informacja ta może mieć znaczenie dla psychiatry leczącego, dlatego proszę nie zapominać wspomnieć podczas wizyty o tej sprawie.

Pozdrawiam serdecznie