Czy odstawić tabletki w połowie opakowania?

Od paru miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne z małą zawartością hormonów. Teraz mieszkam w Afryce i nie ma tu ginekologów. Mój problem jest taki, że nie wzięłam ostatniej tabletki z opakowania (wcześniej zgubiłam ostatnią i przez dwa miesiące ostatnio to była pierwsza z kolejnego opakowania) do czasu aż ostatnio o tym zapomiałam. Proszę powiedzieć, czy mogę być w ciąży i czy powinnam przerwać teraz branie tabletek? Aktualnie jestem w połowie opakowania, ale boli mnie brzuch, mam zawroty głowy, chęć zwymiotowania i ogólnie złe samopoczucie. Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Jeśli doszło do wydłużenia przerwy powyżej 7 dni (rozumiem, że w Pani przypadku przerwa trwała 8 dni), to ciąża jest możliwa. Proponuję skończyć opakowanie - jeśli pojawi nie pojawi się miesiączka, nie rozpoczynać kolejnego. Objawy złego samopoczucia i nudności mogą wynikać również z innych niż ciąża przyczyn. Optymalnie byłoby, gdyby jak najszybciej skontaktowała się Pani z ginekologiem.