Czy odstawienie leku Parogen ma pływ na złe samopoczucie?

Witam. Odstawiłem parogen (20mg) - nie biorę już równo od 14 dni, przez ten okres czułem się w miarę dobrze (zmniejszałem dawkę przez 3 miesiące zgodnie z zaleceniami psychiatry). Jednak od 12 dnia nie brania leku czuję się jak na początku nerwicy, wyostrzony bodziec na lęki, słabo się czuję jakbym miał jakąś grypę przechodzą lekkie prądy, które już nie są tak nasilone jak na początku odstawiania. Czy to normalne? Czytałem, że z różnym nasileniem występują te objawy do 3 tygodni.

Witam,

farmakoterapia leczy objawy - jednak nie leczy przyczyny problemu. Zalecałabym leczenie zaburzeń lękowych metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej.
W leczeniu zaburzeń depresyjnych, lękowych, nerwicowych bardzo dużą skuteczność potwierdzoną badaniami wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna. Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
Pozdrawiam serdecznie

Witam!
Powinien Pan wolniej odstawiać - ok. 2 tygodnie. W tym czasie powinna być psychoterapia - przynajmniej trening autogenny. Objawy z odstawienia nie zawsze się pojawiają i u różnych ludzi przebiegają swoiście. Być może u Pana już "gasną". Jeżeli nie jest Pan w jakimś programie terapeutycznym, to proszę sobie z internetu "ściągnąć" "Trening autogenny Schultza".
Życzę powodzenia
W. Łuczkowski.