Czy osoba po zabiegu stawu biodrowego może obawiać się sepsy?

Czy bakterie, z którymi przed pięćdziesięciu laty, po kilku operacjach ucha środkowego "mój organizm zawarł deal typu - dostaniecie spokój i nieco do konsumpcji, a wy nie będziecie rozszerzać swego terytorium" - mogą po zabiegu stawu biodrowego złamać umowę i zaatakować np. w postaci sepsy ???

Pana pytanie jest dość dziwne. Jak rozumiem ma pan przewlekłe zapalenie ucha. Lekarze ortopedzi bardzo dbają, żeby przed operacją zlikwidować wszystkie ogniska zapalenia. Konieczna kontrola laryngologiczna przed operacją. Jeśli laryngolog nie stwierdzi p-wskazań to można się operować. Potencjalne ogniska zapalne są źródłem infekcji, ale nie zwiększają znacząco prawdopodobieństwa sepsy. Mogą jednak powodować inne zakażenia np rany pooperacyjnej.