Czy osoba z tymi schorzeniami może podjąć takie ćwiczenia?

Witam. Czy osobą z cukrzycą typu 1, chorująca prawie 20 lat oraz z retinopatią laserową może ćwiczyć skacząc na trampolinie oraz trenując zumbę?

Dzień dobry. Wykonywanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej przy chorobach cukrzycy jest kwestią indywidualną, trudno jest udzielić odpowiedzi, który byłaby uniwersalna dla wszystkich. Z jednej strony ruch jest jak najbardziej wskazany w profilaktyce i leczeniu cukrzycy (zarówno typu 1 i 2), jednak z drugiej strony, nie każdy rodzaj aktywności fizycznej może okazać się odpowiedni. Ogólnie polecana jest aktywność w stopniu umiarkowanym. Jeżeli wcześniej nie było aktywności, niech Pani da sobie czas, tzn wykonywane ćwiczenia niech będą wykonywane powoli i dokładnie. Dopiero po jakimś czasie należy zwiększać ilość oraz tempo. Podczas trwania ćwiczeń należy kontrolować poziom glukozy we krwi, po ich zakończeniu również. Istotną kwestią jest odżywianie się w odpowiednich ilościach i odstępach czasu, zwłaszcza przed i po aktywności. Jeżeli będzie Pani się źle czuć, pojawią się zawroty głowy, nudności - to znak, żeby natychmiast zaprzestać. Warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który odpowie konkretnie do Pani przypadku.