Czy pisanie o swojej depresji ma sens?

Choruje na depresje. Leczę się w Przychodni Zdrowia Psychicznego od dłuższego czasu. Leczenie nie pomaga, jest coraz gorzej. Smutek jest tak wszechogarniający, że całkowicie zawładnął moim życiem. Wszystko straciło swój sens. Chciałabym usnąć i już się nie obudzić. Namawiają mnie na leczenie na oddziale, ale co potem? Zwolnienie od psychiatry to murowana utrata pracy, a w związku z tym miliony problemów, zwłaszcza finansowych. Przecież to tylko pogorszy mój stan. Może lepiej usnąć? Mam męża i dzieci, oni mnie kochają, a ja nie widzę sensu w tej miłości. Zastanawiam się czy nie zacząć prowadzić pamiętnika,w którym codziennie opisywać będę mój stan. Czy takie uzewnętrznienie mojego chorego wnętrza ma jednak sens? Może będzie jeszcze gorzej? Z drugiej strony - jak zmusić się do takiego codziennego rytuału? Nie chcę by moi bliscy widzieli moją bezradność, oni przecież widząc mnie taką też muszą cierpieć.

Witam!
Wiele z Pani obaw jest wynikiem zmian, jakie zachodzą w psychice z powodu rozwoju depresji. Poczucie bezsensu i braku perspektyw wiąże się z zaburzeniami nastroju.
Warto, żeby zdecydowała się Pani na leczenie w szpitalu. Będzie Pani miała zapewnioną odpowiednią opiekę, pomoc oraz wsparcie. Hospitalizacja może dać Pani szansę poprawy stanu psychicznego i odpoczęcia od codziennych trudności. Może Pani porozmawiać z lekarzem na temat swoich obaw dotyczących utraty pracy w związku ze zwolnieniem od psychiatry. Wspólnie z nim może Pani znaleźć rozwiązanie tego problemu.
Pisanie o swoich uczuciach i myślach daje szerszy wgląd we własne wnętrze. Jeśli czuje Pani, że w ten sposób będzie Pani mogła poprawić swoje samopoczucie lub podzielić się swoimi problemami z innymi, by mogli Panią lepiej zrozumieć, to uważam, że warto spróbować. To od Pani zależy, czy będzie Pani chciała podjąć się tego zadania i czy przyniesie ono dla Pani pozytywne rezultaty.

Pozdrawiam

Szanowna Pani,

pomysł z pamiętnikiem dobry jest, dla Pani wskazana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna łącznie z farmakoterapią. To, co Pani zapisze w pamiętniku, mogłaby Pani przepracować z psychoterapeutą, proszę się nie zrażać do formy pomocy, ponieważ są różne podejścia psychoterapeutyczne, Depresja jest chorobą wymaga systematycznego leczenia, nie jest to wstyd, nie można zwolnić z pracy pracownika, który choruje na depresję, podobnie jak ktoś, kto ma chore serce, czy astmę. Może Pani skorzystać z leczenia w oddziale. Obniżony nastrój spowodowany jest negatywnymi myślami odnośnie siebie, innych i przyszłości - co powoduje beznadziejność w życiu, brak sensu istnienia, zawężenie sytuacyjne.
Psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie.
W Pani przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.
Życzę Pani wytrwałości w leczeniu i jestem przekonana, że odzyska Pani możliwość odczuwania radości.
Pozdrawiam serdecznie