Czy zapisywanie swoich odczuć w pamiętniku u osoby z depresją ma sens?

Witam serdecznie. Mam 21 lat, od prawie dwóch lat mam zdiagnozowana depresję ( F33.2). Od kilku tygodni dużo gorzej się czuję, narasta poziom odczuwalnego lęku, stałam się placzliwa, przerażona ,mam problemy ze snem i emocjami- po prostu jest tak, jakby one nagle zniknęły, jedyne co teraz czuję to pustka. Farmakoterapia przynosi efekty, pozwala mi wstać z łóżka, po kilku miesiącach psychoterapii nie czuję żadnych efektów. Co robić? Czy zapisywanie swoich odczuć w pamiętniku ma sens?

Zapisywanie uczuć i stanów emocjonalnych ma sens. Pozwoli Pani przyjrzeć się niejako z boku swoim odczuciom, przeanalizować ich treść, to jakie emocje odczuwa Pani najczęściej, oraz do czego te emocje prowadzą- co po nich następuje, jak wpływają na Pani samopoczucie. Jeśli dodatkowo będzie Pani zapisywała daty i godziny przy swoich obserwacjach, pozwoli to Pani zaobserwować czy istnieje związek odczuwanych stanów emocjonalnych z porą dnia, czy dniem tygodnia. Zapisując wydarzenia poprzedzające odczucia, będzie Pani mogła poszukać zależności między tym co Pani robi, lub co Panią spotyka a tym, jak się Pani potem czuje, w efekcie będzie Pani mogła nauczyć się unikać sytuacji, które są powodem nasileń objawów, lub nauczyć się jak im zapobiegać. Najlepiej takie zapisane obserwacje analizować z doświadczonym terapeutą, będzie mógł on pomóc Pani we właściwej interpretacji zapisków, oraz wesprzeć Panią we wprowadzeniu zmian mających na celu przeciwdziałanie chorobie.
Jeśli po kilku miesiącach psychoterapii nie czuje Pani żadnych jej efektów, warto porozmawiać o tym z terapeutą.

Witam, proszę porozmawiać z terapeutą o swoich stanach, o tym że nie czuje Pani efektów terapii, jakie ma Pani oczekiwania. Zapisywanie własnych odczuć w pamiętniku to dobry pomysł, dowód na twórcze myślenie, na to że szuka Pani samodzielnie drogi ku wyzdrowieniu. Proszę się zastanowić co jeszcze Pani pomaga, kiedy czuje się Pani lepiej. Przelewanie w trudnych chwilach myśli na papier to forma autoterapii, pozwoli Pani zyskać dystans do sytuacji, do siebie.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl