Czy po wycięciu brodawczaka płaskonabłonkowego jest ryzyko dalszego rozsiewania go?

Witam 2 miesiące temu miałam usunietego brodawczaka plaskonablonkowego z języczka. Czy po wycięciu może dalej się rozsiewac i czy mogę nim zarażać poprzez jedzenie i picie z tych samych sztućców przez pocałunki lub w inny sposób?

Wirus brodawczaka bytuje w warstwie podśluzówkowej w związku z tym usunięcie zmiany o charakterze brodawczaka likwiduje tylko patologię która wyrosła na Błonie śluzowej nie leczy zaś samego wirusa istnieje możliwość powstania nowych zmian o charakterze brodawczaków jak również możliwość zarażenia innych pacjentów poprzez kontakt z błon śluzowych ze sobą istnieje również pogląd że Wirus brodawczaka może przenosić się za pomocą na przykład sztućców jednak nie zostało to w pełni udowodnione badaniami o odpowiednim stopniu wiarygodności dlatego takie prawdopodobieństwo Należy brać pod uwagę jednak nie jest ono stuprocentowe na pewno należy ograniczyć kontakty można również wykonać badania diagnozujące jaki typ brodawczaka bytuje w naszym organiźmie i omówić lekarze immunologiem możliwość wykonania szczepienia przeciwko pozostałe potencjalnym groźniejsze wirusem brodawczaka ludzkiego które mogą powodować nowotwory złośliwe największe niebezpieczeństwo dla naszego organizmu powoduje nie sama obecność wirusa brodawczaka a tak zwany koktajl wirusowy czyli mnogość różnych typów wirusa u jednego pacjenta