Czy podawanie hormonu hamuje naturalny wzrost?

Jak to jest ? Podajac hormon wzrostu w wiwku okolo 12 lat czy jest jakis czas przeznaczony na podawanie tego leku, czy jest on scisle okreslony? Co jezeli np z braku funduszy po roku prEstane podawac hormon czy sa wowczas jakies skutki. CzY to prawda ze podajac hormon hamuje naturalny wzrost i zaprzestanie podawania hormonu zatrzyma dana osobe na danym wzroscie? Tzn. Gdy podaje dziecku hormon one rosnie i ma w wieku 13 lat 155 cm wzrostu to odstawiajac hormon wiecej juz nie urosnie. Bardzo prosze o odpowiedz.

Lek. Michał Lenard

Zaprzestanie podawania hormonu wzrostu może spowodować, że dziecko urośnie już tylko nieznacznie. Leczenie hormonalne powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza, który zna stan kliniczny dziecka. Pozdrawiam!