Czy podczas karmienia piersią można pić mleko UHT i jeść słodycze?

Czy podczas karmienia piersią można pić mleko UHT, jeść cukierki (landrynki, tic-taci) oraz budynie, kisiele czy galaretki owocowe ?

Dzień dobry,

Obecnie nie zaleca się diety eliminacyjnej podczas karmienia piersią, oczywiście jeśli nie ma ku temu wskazań. Nie ma przeciwskazań do spożywania produktów które Pani wymieniła.

Zasada jest jedna – jemy to co w ciąży, jemy zdrowo. Mama karmiąca powinna mieć pełnowartościową, zróżnicowaną dietę. Posiłków powinno być pięć, z przerwami ok 3 godzinnymi. Trzeba się pilnować aby zjadanych kalorii nie było zbyt dużo. Zapotrzebowanie kaloryczne dla karmiących jest o ok 600-800 kcal wyższe niż przed ciążą. Zdrowy posiłek powinien składać się warzyw i białka z dodatkiem węglowodanów. Bardzo ważna jest też odpowiednia ilość płynów (ok. 3,5 l./dobę).

Eliminacja niektórych składników pokarmowych może być wskazana w przypadku objawów nietolerancji czy alergii (najczęściej na białko mleka) u dziecka. Warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu ustalenia wskazań do suplementacji np. wapnia w diecie.

Pozdrawiamy,
Zespół Emolium (w konsultacji z działem medycznym Sanofi i lekarzem specjalistą)

(Odp. konsultowana z prof. Beatą Piętą i lek. med. Anna Garbień)