Czy podczas pocałunku można zarazić się HPV?

Drodzy Państwo. moje kontakty seksualne sprowadzają się do narzeczonego który jest moim 1-szym partnerem seksualnym ( ja jestem również Jego 1-sza partnerką). nie miałam nigdy innych wyników cytologi jak grupa 1 ( robiona 2 razy cytologia w tym ostatnia 1,5 roku temu). dawniej nie stosowałam petingu, kontaktów oralnych natomiast całowałam się z innym mężczyzną ale to było 6 lat temu. czy jest możliwe HPV? mam krwawienie miedzy okesem boje sie HPV 16,18. czy ten pocałunek może dać raka szyjki?

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

hpv nie przenosi się przez pocałunek. Do przeniesienia wirusa może dojść przez np. uścisk ręki osoby zakażonej, korzystanie z basenów ogólnodostępnych.

Pozdrawiam.