Czy poniższe objawy mogę sugerować jakąś inną chorobę?

Dzień dobry chciałabym uzyskać informację o czym mogą świadczyć występujące u mnie objawy. Zaraz na początku zaznaczę, że leczę się na zaburzenia lękowe. Przyjmuję w chwili obecnej Sertagen w dawce 75 mg oraz Trittico 75 mg. Moj stan „emocjonalny” był ustabilizowany. Jednak od tygodnia odczuwam kołatanie serca, tak jakby przerwy w jego biciu, dodatkowo odczuwałam szybsze bicie serca. Boli mnie głowa i mam zawroty. Drżą mi ręce, budzę się rano strasznie głodna, pomimo że zjadłam kolację. Mam straszny apetyt na słodkie. Wstaje rano po przespanej nocy a czuje się senna oraz pocę się w nocy. Zastanawiam się czy te objawy mają związek z moimi zaburzeniami lękowymi, czy może o innej chorobie. Nie ukrywam, że przez to, że ciągle kręci mi się w głowie i czuje się senna sprawia, że dopada mnie lęk. Czy powyższe objawy mogę sugerować jakąś inną chorobę?
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Jak wygląda zabieg wszczepienia by-passów?

By-passy, czyli pomosty aortalno-wieńcowe, stosowane są podczas wystąpienia zaawansowanej choroby wieńcowej i w niektórych przypadkach zawału serca. Prof. Andrzej Biederman wyjaśnia, jak wygląda taki zabieg i czy w każdym przypadku ma taki sam przebieg.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani!

Dziękuję, że zechciała Pani do nas napisać. Domyślam się, że niepokojące objawy, które się u Pani pojawiły, dodatkowo nasilają jeszcze lęk i rodzą stres.

Niestety, nie jest możliwe zdiagnozowanie na odległość, jaka jest przyczyna Pani złego samopoczucia. Jeśli jest Pani pod opieką psychiatry i przyjmuje leki na zaburzenie lękowe, to należy przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, który przepisał leki. Nie napisała Pani, jak długo je przyjmuje i w takiej dawce. Jeśli od włączenia tych konkretnych preparatów w obecnej dawce minęło mniej niż 2-4 tygodnie, to Pani objawy mogą być przejściowe. Należy również pamiętać, że leki psychotropowe, jak zresztą wszystkie inne farmaceutyki, mogą wywoływać działania niepożądane. Nie można wykluczyć, że także w Pani przypadku złe samopoczucie jest efektem ubocznym zażywanych farmaceutyków. Dlatego wymagana jest konsultacja z lekarzem psychiatrą, który podejmie decyzję o kontynuacji albo modyfikacji leczenia.

Sugeruję, aby w międzyczasie zgłosiła się Pani do lekarza rodzinnego i wykonała badania: krwi i moczu oraz EKG serca. Proszę też w miarę możliwości kontrolować ciśnienie krwi i tętno (zwłaszcza wieczorem i rano oraz kiedy samopoczucie się pogarsza). Objawy, które Pani wymienia (senność, poty, silny głód, „straszny” apetyt na słodycze) mogą sugerować problemy z poziomem cukru, dlatego należy wykluczyć cukrzycę oraz insulinooporność. Warto także zbadać poziom hormonów obrazujących pracę tarczycy (TSH - tyreotropiny, FT3 - wolnej trijodotyroniny i FT4 - wolnej tyroksyny) oraz przeciwciał tarczycowych (anty-TG i anty-TPO).

Może się okazać (jeśli wszystkie wyniki będą w normie), że Pani złe samopoczucie jest tzw. somatyczną maską nerwicy. Jednak należy zacząć od wykluczenia przyczyn chorobowych. Zachęcam też do podjęcia psychoterapii, która jest niezbędna, aby skutecznie i trwale wyleczyć zaburzenia lękowe.

Polecam lekturę poniższego artykułu z naszego serwisu: https://portal.abczdrowie.pl/nerwica.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty