Czy powinnam jednak wykluczyć ciążę?

Cześć mam pytanie, chciałam dodać screeny żeby było łatwiej zrozumieć, ale chyba nie mam takiej możliwości, do sedna. Z narzeczonym staramy się o dzidzie od kilku miesiecy i w tym miesiącu jakby zaczęło się coś dziać. Dni płodne zaczęły się u mnie 5.08.2022 a kończyć się maja 11.08.2022r. Od 03.08.2022 do dnia 08.08.2022 kochamy się bez zabezpieczeń, 10.08.2022r zrobiłam test ciążowy strumieniowy, wyszła jedna bordowa kreska a druga delikatnie różowa, 11.08.2022 pojechałam na wyniki beta hcg i wyszedł on <0,1 mIU/ml. Od 4 dni codziennie rano i wieczór mam mdłości, zbiera mnie na wymioty, budzę się codziennie w nocy na siku, oraz czuje ból w jednym jajniku i jakby podbrzusze jest opuchnięte… Proszę mi powiedzieć czy nie pośpieszyłam się z wynikami beta hcg i coś się może dziać czy powinnam wykluczyć ciąże?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zarówno testy ciążowe z moczu, jak i wyniki badania beta-HCG mogą nie być jeszcze wiarygodne biorąc pod uwagę daty wykonania oraz daty współżycia.

Test ciążowy z moczu jest najbardziej wiarygodny w terminie spodziewanej miesiączki lub po upływie co najmniej 10-14 dni od zapłodnienia (w zależności od czułości testu). Test ciążowy z krwi określający stężenie hormonu gonadotropiny kosmówkowej można wykonać najwcześniej po siedmiu dniach od zbliżenia, choć lepiej poczekać kilka dni więcej.

Jeśli do zapłodnienia doszłoby 8.08, to badanie wykonane 11.08 z pewnością nie da wiarygodnego wyniku. Proszę więc odczekać wskazane terminy i powtórzyć badanie.

O tym, jak działają testy ciążowe przeczytać można w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-dziala-test-ciazowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.