Czy powinnam już zgłosić się do lekarza?

Witam! Mam 23lata. Od tygodnia mam silne, ale chwilowe bóle w prawej stronie brzucha przy biodrze. Mam nudności i stan podgorączkowy 37.4. podejrzewam wyrostek robaczkowy. Czy powinnam już zgłosić się do lekarza i to sprawdzić? I czy przy wyrostku można ćwiczyć? Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ból w prawym boku może być symptomem wielu chorób, lecz bez badań nie sposób jednoznacznie wskazać przyczyny. Na pewno alarmujące jest to, że ból utrzymuje się od tygodnia, a dodatkowo towarzyszy mu stan podgorączkowy, który jest sygnałem toczącego się stanu zapalnego.

Faktem jest, że nie powinna Pani zwlekać z wizytą u lekarza – może to być internista z przychodni POZ, który po badaniu fizykalnym oraz zleceniu badań krwi (morfologia wraz z CRP i OB oraz posiew moczu) będzie w stanie zadecydować o dalszej diagnostyce lub leczeniu. Może być wskazane skierowanie Pani do gastrologa, ale także do ginekologa. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-w-prawym-boku-choroby-schorzenia-leczenie.

Jeżeli ból jest ostry, trwa nieprzerwanie i towarzyszą mu wymioty lub nudności, a także problemy trawienne w postaci zaparć czy wzdęć, może to oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego. Nie wolno wówczas ćwiczyć, natomiast należy niezwłocznie zgłosić się na IP. Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytanie, może okażą się pomocne: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-i-klucie-w-prawym-boku-nad-biodrem.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to o zapaleniu wyrostka traktuje także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-wyrostka-przyczyny-objawy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.