Czy powinnam poprosić lekarza o zmianę tabletek?

Witam, Od 12 dni biorę tabletki Atywia Daily. Zgodnie z instrukcją wzięłam pierwszą tabletkę w 1 dniu cyklu. Dzisiaj mija 13 dzień, a ja nadal mam krwawienie i nie zapowiada się żeby był jego koniec. Dodatkowo od ponad tygodnia zauważyłam ciągły ból, oraz tkliwość piersi. Oprócz tego, straszne podenerwowanie, mdłości, bóle podbrzusza, senność, problemy ze snem. Czy organizm w tym momencie nadal się adaptuje, czy lepiej odstawić te tabletki i poprosić ginekologa o inne? Czytałam, że organizm potrzebuję nawet 3 miesięcy na przyzwyczajenie się do hormonów, ale nie wiem czy dam radę funkcjonować w ten sposób jeszcze kolejne 2 miesiące...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Atywia Daily to złożone tabletki antykoncepcyjne. Nie powinny być one stosowane w przypadku nadwrażliwości na substancje czynne i pomocnicze, a także przez osoby z chorobami zakrzepowo-zatorowymi. Lek ten zwiększa bowiem ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

W związku z tym jeśli u osoby przyjmującej te tabletki pojawiają się niepokojące objawy, należy zaprzestać ich przyjmowania i zgłosić się natychmiast do lekarza.

Niepokojące dolegliwości obejmują objawy świadczące o zakrzepicy żył głębokich (a więc obrzęk i ból nóg, zwiększona temperatura w nodze), objawy zatorowości płucnej (problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, napady kaszlu, zawroty głowy i przyspieszone bicie serca), objawy zawału serca (ucisk w klatce piersiowej, przyspieszone bicie serca, nudności, zawroty głowy) lub symptomy napadu naczyniowo-mózgowego (nagłe drętwienia, problemy z poruszaniem i mówieniem, bóle głowy, zaburzenia widzenia).

Ponadto podejrzane są pierwsze objawy migreny, silne bóle w nadbrzuszu lub krwawienie bez ustalonej przyczyny.

Czynnikami, które stwarzają zwiększone ryzyko zachorowania jest wiek powyżej 35. roku życia, palenie papierosów, nadciśnienie, migreny, otyłość oraz dodatni wywiad w rodzinie.

Jednocześnie producent zaznacza, że okres adaptacyjny trwa 3 miesiące, dlatego w pierwszych miesiącach stosowania tabletek może dojść do nieprawidłowości cyklu miesiączkowego, czyli nieregularnych krwawień i plamień.

Do niepożądanych objawów, które występują najczęściej należą bóle piersi i bóle głowy, a także nudności, bóle brzucha, obniżenie nastroju i zmęczenie.

Występują więc u Pani typowe skutki uboczne, dlatego decyzję o zmianie tabletek należy podjąć po konsultacji z lekarzem.

Więcej o działaniach niepożądanych występujących przy antykoncepcji doustnej przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.