Czy powinnam rezygnować z macierzyństwa ze względu na mój wiek?

Witam. Mam 36 lat. Czy powinnam rezygnować z macierzyństwa ze względu na mój wiek? Jestem szczupła nie mam żadnych chorób ani dolegliwości. Niestety pale choć niewiele. Dodam, że nie mam jeszcze dzieci i tego się też obawiamobawiam, że na pierwsze dziecko już za późno bo podobno pierwsza ciąża w tym wieku to duze ryzyko. Wcześniej nie miałam instynktu, teraz dopiero się obudził i nie wiem co robić. Czy pogodzić się z bezdzietnoscia czy probowac

Witam. Bardzo osobiste pytanie Pani zadała, pod tym względem, że wydaje mi się, że odpowiedź zna tylko Pani. Nikt bowiem nie jest w stanie na nie wprost odpowiedzieć. Sądzę, że Pani myślenie o ciąży zawiera w sobie przede wszystkim wiele lęku. Może chciałaby Pani, by któś powiedział "nie martw się, wszystko bedzie dobrze". Nikt rozsądny jednak tak nie powie, bo nikt tego nie wie. Na pewno nurt społeczny jest taki, że mamy coraz późniejsze macierzyństwo. Biologicznie rzeczywiście łączy się ona z większym ryzykiem choroby u dziecka. Tylko, że tej choroby nigdy nie da się wykluczyć. Młode kobiety rodzą chore dzieci. Myślę, że decyzja o dziecku jest podobna do wejścia w relacją z każdą inną osobą. Musimy być gotowi być z kimś w zdrowiu i chorobie, dzielić radości i smutki. Może właśnie tego się Pani obawia, że mając dziecko nie tylko doświadczy wiele radości, ale również obaw, lęków i trosk. A może właśnie to jest w życiu najpiękniesze. Może należy wziąć i pokochac to, co samo życie przynosi. Może takiej właśnie miłości wszyscy poszukujemy. Pozdrawiam. Małgorzata Danielewicz

Wiele kobiet rodzi w tym wieku (a nawet późniejszym) zdrowe dzieci. Jednak- zgodnie z wiedza medyczną- wraz ze wzrostem wieku matki i ojca zmienia się prawdopodobieństwo pojawienia się u dziecka chorób czy wad genetycznych. Należy pamiętać, że jest to prawdopodobieństwo, a nie pewność i ze często zmiana to kilka punktów procentowych. Jeśli ma Pani poważne wątpliwości - warto porozmawiać o tym z lekarzem ginekologiem, do którego ma Pani zaufanie, albo z lekarzem genetykiem. Dodatkowo warto przemyśleć spotkanie z psychologiem, który pomoże przyjrzeć się przyczynom lęku i przepracować je.

Witam serdecznie,

Wiele kobiet podobnie jak Pani dopiero po 30-tce, zaczyna odczuwać tzw. "instynkt macierzyński". Macierzyństwo to odpowiedzialna decyzja, do której najwidoczniej dopiero teraz Pani dojrzewa. Czy chce Pani pozostać w związku bezdzietnym - czy próbować starać się o dziecko - ta decyzja należy do Pani. Ryzyko pojawienia się chorób u dzieci, gdy matka dziecka przekroczyła 36 r. ż jest statystycznie większe i nikt nie zagwarantuje Pani stuprocentowej pewności, że dziecko urodzi się zdrowe. Wiek w tym wypadku nie jest jednak czynnikiem skazującym na bezdzietność - zwłaszcza w dobie ówczesnej medycyny. Jeśli podejmie Pani decyzję o staraniu się o potomstwo, pierwsze kroki oraz pytania skierowałabym do lekarza ginekologa, który odpowie również na pytania czy nie ma przeciwwskazań medycznych ze strony Pani lub partnera do posiadania potomstwa ( nie zależnych od wieku) oraz wyjaśni wszelkie wątpliwości dotyczące ryzyka.

Pozdrawiam ,

Małgorzata Mazurek