Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 6 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Schizofrenia a macierzyństwo

Czy ja jako kobieta chorująca na schizofrenię mogę zostać matką? czy mogę jak każda kobieta przeżyć macierzyństwo?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Charakterystyka bólu depresyjnego

Dr Dariusz Wasilewski opowiada o bólu odczuwanym podczas depresji. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o depresji, zapoznaj się z wypowiedzią naszego eksperta.

Witam. To zależy w jakim Pani jest stanie a tego przez komputer nie da sie ocenić. Ogólnie myśle, ze można. Na pewno warto być pod opieką specjalistów w tym czasie.
Magdalena Brabec

0

Jak każda kobieta ma Pani prawo do przeżywania wszelkich emocji, a i tego najistotniejszego dla kobiety także. Sądzę, ze warto porozmawiać na ten temat z lekarzem psychiatrą, jest zapewne Pani objęta jego opieką i leczeniem. Jakie on ma poglądy na ten temat, czy prowadził już kobietę chcącą mieć dziecko. W czasie ciąży i po urodzeniu dziecka za sprawą hormonów, mogą zajść w Pani zmiany na lepsze lub na gorsze. Co sądzi o tym Pani partner? A co sądzi otoczenie, Pani rodzina. Warto porozmawiać z jak największą liczbą osób, poszukać też na forach w internecie informacji. Powodzenia

Edukator psychologiczny, nauczyciel, socjolog i coach.
0

Rozumiem, ze chodzi z jednej strony o lęk przed dziedziczeniem choroby, a z drugiej o przebieg ciąży?
Odpowiadając na pierwsze- dziedziczenie nie oznacza, ze jeśli chore jest jedno lub dwoje z rodziców, to dziecko na pewno będzie także chorować. Jest większe prawdopodobieństwo, że dziecko zachoruje, jednak zależy to także od czynników środowiskowych i emocjonalnego obciążenia. Dla przykładu- nawet w przypadku bliźniąt jednojajowych czyli o tym samym materiale genetycznym, ryzyko zachorowania jeśli choruje jedno z bliźniąt jest na poziomie ok 40%.
W drugiej kwestii- na pewno na okres ciąży będzie potrzebne odstawienie leków. Ważne więc by mogła Pani liczyć na wsparcie bliskich i psychoterapeutów. Warto także zdecydować się na ciążę będąc w dobrej formie psychicznej. Rozwiązanie i początek macierzyństwa jest okresem bardzo intensywnych zmian, także hormonalnych oraz czas stresu, co może zwiększać ryzyko nawrotu, jeśli jednak będzie Pani pod stała opieka lekarzy i z dużą czujnością na objawy zwiastunowe, często przebieg może być łagodny i krótki, z szybka pełna remisją.
Na koniec- znam pacjentki chorujące, które zostały mamami i radzą sobie w tej roli bardzo dobrze oraz doświadczają radości i satysfakcji, nawet pomimo zdarzających sie epizodów choroby.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy