Pragnienie macierzyństwa u 49-letniej kobiety

Myślenie o potomstwie u 49-letniej kobiety. Pod koniec lutego badałam się u ginekologa, który stwierdził, że już dawno nie widział tak zdrowo wyglądających narządów u kobiety, USG wyszło super oraz cytologia. Oczywiście zaznaczył, że w moim wieku jajeczkowanie jest bardzo ograniczone. Stwierdzenie mojego partnera: skoro wszystko jest dobrze to spróbujmy postarać się o maleństwo. Stąd mój dylemat, partner bard wzbudził we mnie pragnienie macierzyństwa. Co zrobić?

Oczywiście nikt za Panią nie zadecyduje. To jest Państwa decyzja. Z innej strony patrząc - los daje nam tę możliwość lub nie. Natomiast Pani ma jakieś obawy, o których nie napisała. Zwykle są to obawy o to, czy potomstwo urodzi się zdrowe oraz pewne myślenie kulturowe - że "dojrzałej kobiecie nie wypada". Są też powody, dla których wcześniej nie miała Pani dzieci - i warto wziąć to pod uwagę. Być może odpowiedź na nie przybliży Panią do rozwiązania. Wszystkiego dobrego.

Dzień dobry!

Gratuluję świetnych wyników stanu zdrowia i dobrej kondycji, mimo tego jednak decyzja o ciąży w wieku 49 lat jest ryzykowna - zarówno dla zdrowia Pani, jak i dla zdrowia dziecka. Warto bardzo dokładnie przeanalizować tą decyzję ze swoim ginekologiem, który może ją odradzać. Być może zarówno informację, jak i wsparcie i ulgę odnalazły Pani również w rozmowie z psychoterapeutą. Pod uczuciami, które odczytuje Pani jako instynkt macierzyński, mogą leżeć inne Pani potrzeby i emocje, którymi można się zaopiekować, nazwać je, lepiej zrozumieć. Np. pragnienie aktywnego życia, obawa przed starzeniem się albo chęć pomagania, dania z siebie, opiekowania się innymi? Być może mogłaby Pani spełnić się i czuć szczęśliwa, zaspokajając te swoje potrzeby w inny sposób, niż zachodząc w ciążę.

Pozdrawiam!