Brak miłości do dzieci u 22-latki

Witam.Odkąd pamiętam nie lubiłam dzieci.Gdy byłam mała zawsze powtarzałam,że nie chciałabym mieć córki ani syna.Tak jest do teraz.Mam 22 lata i nie "ciągnie"mnie do dzieciaków.Nie marzę o byciu mamą,a na myśl,że mogłabym kiedyś zajść w ciążę,automatycznie zaczynam zastanawiać się nad aborcją,odczuwam też agresję,złość.Ciąża byłaby dla mnie jedną z gorszych rzeczy jaka mogłaby mi się w życiu przytrafić.Wiem,że nie umiałabym pokochać dziecka,Rodzina twierdzi,że jestem nienormalna...Czy mają rację?

Dzień dobry.

Z całą pewnością nie mamy obowiązku posiadania potomstwa, ani snucia marzeń na temat bycia rodzicem, toteż Pani wybór jest jak najbardziej naturalny. Nie są jednak naturalne uczucia, jakie towarzyszą Pani przy myśleniu o ewentualnej ciąży, dlatego warto byłoby np. przy pomocy psychologa poszukać przyczyn Pani agresji i złości, które świadczą raczej o jakiejś nieuświadomionej awersji, a nie o świadomym wyborze.

Pozdrawiam.

Dzień dobry!

Potrzeby macierzyńskie i stosunek do dzieci jest cechą indywidualną. Ludzie naturalnie różnią się między sobą pod tym względem. Część kobiet zdecydowanie podejmuje świadomą decyzję, że nie chcą być matkami. Nie ma w tym niczego "nienormalnego".

Jest możliwe, że w przyszłości pojawią się takie okoliczności, w których Pani stosunek do macierzyństwa ulegnie zmianie. Jest jednak także możliwe, że niechęć pozostanie stała.

Jest możliwe przyjrzeć się bliżej odczuwanym przez Panią uczuciom w indywidualnym kontakcie psychoterapeutycznym, jeśli przeżywane emocje czy konsekwencje Pani decyzji (np. konflikty z rodziną, odmienność poglądów co do rodzicielstwa z parterem) nadal będą dla Pani dokuczliwe.

Pozdrawiam!

Słowo "nienormalna" jest zdecydowanie obraźliwe. Ma Pani prawo do własnych odczuć względem dzieci. Nie każdy posiada tzw. instynkt macierzyński, są to indywidualne predyspozycje, indywidualne potrzeby, światopogląd i prawo do wyboru własnej drogi. Społeczne stereotypy, normy i naciski nie mogą być powodem podejmowania takich ważnych i odpowiedzialnych decyzji jak posiadanie dzieci.