Czy powinnam się czegoś obawiać?

Dwa miesiące temu mieliśmy stosunek (peeting) 4 dni przed okresem, był on bezpieczny ale śladowe ilości preejakulatu mogły się dostać do pochwy, okres był dwa dni przed planowanym przyjściem, przed kolejnym okresem też 4 dni przed ale już tam wszystkie środki ostrożności zostały zachowane i przyszedł on 2 dni po planowanym przyjściu okresu, teraz w tym miesiącu nie mieliśmy żadnego kontaktu a okres spóźnia się już 5 dni, czy jest się czego bać? Dodam że były dla mnie dość znaczące zmiany w życiu zmiana otoczenia przeprowadza i stres też działał dostałam też dwa dni temu przeziębienia i nudności i trochę się obawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

czasem zdarza się, że okres spóźnia się kilka dni i nie musi mieć to związku z zapłodnieniem. Jak sama Pani wspomina, w ostatnim czasie nastąpiły u Pani znaczące zmiany w życiu, co skutkować mogło silnym stresem. A stres jak wiadomo jest jednym z czynników, który wpływa na cykl miesiączkowy. Bardzo możliwe wiec, że tak jest w Pani przypadku.

Biorąc pod uwagę petting przed okresem oraz kolejne zbliżenie z zabezpieczeniem prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo małe. Ponadto łatwo je zweryfikować wykonując test ciążowy z moczu lub krwi. Zarówno jeden, jak i drugi będzie już na tym etapie wiarygodny. Zachęcamy więc do wykonania testu, a w przypadku negatywnego wyniku proszę cierpliwie poczekać na miesiączkę.

Zachęcamy również do przeczytania artykułu, w którym zostały opisane najczęstsze przyczyny spóźniającego się okresu: https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.