Czy powinnam się martwic że zaszłam w ciążę?

Dzień dobry mam obawy odnośnie tego czy nie zaszłam w ciąże . Przyjmuje tabletki Sidretella 20 od 5 msc . Nie mam żadnych problemów z tabletkami . Posiadam również torbiela na lewym jajniku lecz nie sprawia on problemów . W niedziele 1 raz chłopak skończył we mnie i 3 dni po stosunku dostałam plamienia (bardzo małe w odcieniu mocnej czerwieni ) zakończę przyjmowanie blistra za 4 dni . Stad obawy wcześniej wystąpiły u mnie raz olśnienia srodyckliczne w pierwszym miesiącu przyjmowania , czy powinnam się martwic że zaszłam w ciąże ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeśli przyjmowała Pani prawidłowo wszystkie tabletki antykoncepcyjne, nie brała Pani żadnych leków oraz nie wystąpiły wymioty lub biegunka, to skuteczność tabletek powinna zostać zachowana, a ciąża jest mało prawdopodobna.

Zdarza się, że w pierwszych miesiącach przyjmowania antykoncepcji doustnej występują plamienia lub niewielkie krwawienia. Związane jest to z adaptacją organizmu do przyjmowania hormonów z zewnątrz. Zwykle trwa ona około trzech miesięcy.

Krwawienia mogą być spowodowane obecnością torbieli na jajniku i to wydaje się najbardziej prawdopodobne w Pani przypadku.

Nie powinno mieć związku z ewentualnym zapłodnieniem, zwłaszcza trzy dni po stosunku. Plamienie implantacyjne, które może wystąpić po zapłodnieniu występuje zazwyczaj między 6. a 12. dniem od stosunku.

Plamienia i krwawienia występujące podczas przyjmowania antykoncepcji doustnej mogą również sygnalizować problemy zdrowotne, takie jak: polipy szyjki macicy, stany zapalne pochwy, infekcje bakteryjne, nadżerkę szyjki macicy, mięśniaki macicy lub choroby weneryczne. Warto więc udać się do ginekologa, aby wykluczył powyższe choroby.

Podobne pytania pojawiły się już w naszym portalu. Znajdzie je Pani m.in. Pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/witam-serdecznie-wlasnie-skonczylam-drugie-opakowanie-tablet, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletki-antykoncepcyjne-a-plamienie-po-stosunku, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-a-cysta-na-jajniku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.