Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 2 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy powinnam się udać do psychiatry z moją depresją?

Witam, jestem 10 miesięcy po rozstaniu z narzeczonym z którym byłam 5 lat i 1,5 roku mieszkaliśmy razem. Odwołany ślub, spotkania i związki krotkotrwale z mezczyznami żeby zapomnieć. I nic mi nie daje satysfakcji, nic mnie nie cieszy. Mam obniżone poczucie wartości, często się smuce, w pracy boję się podejmować pewne decyzje, jak zrobię coś źle przeżywam i mam pretensje do siebie. Byle jakieś niepowodzenie mnie złości. Czy powinnam się udać do psychiatry? Mam depresję?
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?

Depresja bardzo utrudnia funkcjonowanie osoby w środowisku zawodowym, społecznym i prywatnym. Trzeba wiedzieć, kiedy jest moment na zgłoszenie się do specjalisty. O tym opowiada lekarz Zofia Antosik.

Dzień Dobry Pani,

Z Pani opisu wnioskuję, że nie domknęła Pani relacji z byłym Narzeczonym.
Pomocna byłaby dla Pani praca terapeutyczna z psychologiem/psychoterapeutą, by mogła Pani przepracować stratę.

Z przesłaniem dla Pani tylko pięknej, wartościowej i nowej miłości.
irena.mielnik.madej@gmail.com

Psycholog, trener w zakresie rozwoju osobowości
0

Dzień dobry! W tym przypadku chyba jednak lepiej będzie, jak skieruje Pani swoje kroki najpierw do psychoterapeuty na konsultację, który będzie w stanie po pierwszej rozmowie o Pani sytuacji życiowej, rodzinnej, zawodowej, zdiagnozować sytuację i zaproponować Pani kierunki leczenia. Z Pani opisu wygląda, że raczej jest to problem natury psychologicznej, relacyjnej, a nie psychiatrycznej, co wynika z komplikacji po nieudanym związku. Nadmiar złości, o której Pani pisze, wymaga przepracowania w psychoterapii, gdyż utrudnia Pani funkcjonowanie w codzienności i nie pozwala się cieszyć życiem. Jeżeli będzie Pani potrzebowała konsultacji z psychiatrą, to psychoterapeuta lub psycholog na pewno o tym Pani powie. Zachęcam więc najpierw do kontaktu z dobrym psychoterapeutą w ośrodku psychoterapii w Pani okolicy, by zacząć pracę nad zmianą i poprawą Pani sytuacji emocjonalnej, co będzie też rzutować na poprawę sytuacji w życiu osobistym czy w pracy zawodowej. Warto o siebie zadbać. Życzę powodzenia.

0

Witam, proszę skorzystać z pomocy psychologicznej, psychiatrycznej jeżeli widzi Pani że sytuacja wpływa na Pani funkcjonowanie, ogranicza Panią w jakiś sposób, powoduje obniżenie samopoczucia. Pomoc może Pani uzyskać w poradni zdrowia psychicznego (https://zip.nfz.gov.pl/GSL/) lub w prywatnym gabinecie. Być może wystarczy kontakt z psychologiem i podjęcie psychoterapii.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy