Do kogo zwrócić się z objawami depresyjnymi?

Dzień dobry, jeśli zauważy się objawy depresyjne i po ok. 4 latach nasilania się ich zacznie się myśleć o zwróceniu się o pomoc, to do kogo powinna się udać taka osoba - do terapeuty, psychologa czy psychiatry? Jaka jest między nimi różnica (w tytułach naukowych i wykształceniu, w możliwości wypisania antydepresantów, w sposobach terapii etc.)?

Witam!
"Autodiagnoza" często bywa złudna, subiektywna i nieprawidłowa. Z depresją najlepiej zwrócić się do psychiatry - jest to lekarz zajmujący się tzw. "duszą człowieka", a zarazem zna się na chorobach somatycznych, zna psychofarmakologię i potrafi sobie poradzić z działaniami ubocznymi leków i ich wzajemnych relacjach. Najlepiej aby zajmował się Panią "zespół terapeutyczny"!!!
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.

Dzień dobry. Powinna Pani zwrócić się do psychoterapeuty. osobiście polecam psychoterapię psychodynamiczną. Psychoterapeuta poprowadzi terapię, mającą na celu zrozumienie przyczyn leżących u podłoża Pani depresji. Przy ciężkich zaburzeniach depresyjnych zazwyczaj proszę Pacjentów o dodatkową konsultację z psychiatrą, który rozpocznie leczenie farmakologiczne. Polecam to szczególnie w ciężkiej depresji, w której pojawia się problem z codzinnnym funkcjonowaniem, np pacjenci nie mają siły, żeby wstać do pracy, czy nawet wstać z łóżka i dokonać codziennej podstawowej toalety. Wtedy leczenie odbywa się dwutorowo. Jest prowadzona psychoterapia, ale jednocześnie pacjent otrzymuje wsparcie farmakologiczne. Co istotne leki leczą tylko objawy, więc jeśli ktoś zdecydowałaby się na leczenie psychiatryczne bez psychoterapii istnieje duże prawdopodobieństwo (a nawet pewność), że po pewnym czasie depresja wróci. Psycholog natomiast może udzielać konsultacji w zakresie codziennych problem, zajmuje się również diagnozą, tzn może wykonywać rożne testy inteligencji, osobowości itp.

http://psychoterapia-krakow.net/