Zaburzenia depresyjne i myśli samobójcze

Witam, Wydaje mi się, że mam problem z depresją. Nie wiem czy to jest to. Najpoważniejszym moim problemem są myśli samobójcze. Kiedyś były sporadycznie, teraz prawie cały czas. jedyne co robię to siedzę w internecie, zeby o tym nie myśleć. Dodatkowo codziennie wymiotuję ze stresu, przerastają mnie codzienne czynności, walczę z bezsennością. Mam 25 lat. Objawy nasiliły się po porodzie 9 miesiecy temu. Chcę się udać do psychiatry, ale jakie badania zrobić wcześniej? Czy to może być depresja?

Opisane objawy mogą wskazywać rzeczywiście na zaburzenie nerwicowe (a do takowych należy m.in. depresja). Do zgłoszenia się do psychiatry nie potrzeba robić żadnych badań. Polecam udać się także do psychoterapeuty. Psychiatra zazwyczaj zajmuje się jedynie przepisaniem farmaceutyków, które stabilizują działanie organizmu, ale nie niwelują źródła problemów. Psychoterapia jest sposobem bardziej skutecznym, przynoszącym długotrwałe rezultaty ze względu na dogłębne przepracowanie, przeanalizowwanie i rozwiązanie problemu. Pozdrawiam.

Myśli samobójcze mogą być jednym z objawów depresji, ale już ich występowanie jest wystarczającym powodem do wizyty u specjalisty psychiatry! Zwłaszcza, że problem w ostatnich miesiącach nasilił się. Nie jest potrzebne skierowanie do lekarza psychiatry, ani wcześniejsze badania. Jeśli podejrzewa Pani, że choruje na depresję, konieczna jest konsultacja specjalisty, który właściwie oceni Pani stan zdrowia. Nie należy zwlekać z wizytą w poradni zdrowia psychicznego zwłaszcza, że objawy utrudniają Pani funkcjonowanie. W pilnej potrzebie można zgłosić się do najbliższej izby przyjęć szpitala psychiatrycznego, tam zbada panią lekarz. Myśli samobójczych nie wolno lekceważyć!
Pisze Pani, że objawy nasiliły się po porodzie- rozumiem, że występowały już wcześniej? Ciąża, urodzenie dziecka i opieka nad nim, mogą wiązać się z poczuciem przeciążenia lub ogromnym stresem- czy ma Pani odpowiednie wsparcie (w rodzinie, w partnerze)? Proszę pomyśleć, kto aktualnie mógłby Panią wesprzeć w trudnych chwilach, motywować do terapii i zadbania o siebie? Nawet, jeśli nikt nie przyjdzie na myśl, warto zrobić pierwszy krok i udać się po fachową pomoc.
Oprócz wizyty u lekarza psychiatry, polecam wsparcie psychoterapeuty, który pomoże Pani na bieżąco pracować nad zmianą i powrotem do psychicznej równowagi. W przypadku wielu zaburzeń, np. depresyjnych, łączenie leczenia psychiatrycznego i psychoterapeutycznego daje bardzo dobre efekty.