Jak leczyć nawracające stany depresyjne?

DzieńDobry.Od.Pięciu lat choruję na nawracające stany depresyjne.Z czasem doprowadziło to do braku zinteresowania seksem, dokuczała mi impotencja.Zdecydowałem się na kurację uzupełnienia niedoboru testosteronu obok zażywania leków przeciwdepresyjnych.Pomogło: jednak popadłem w drugą skrajność:podnieca mnie obecnie seks w którym odgrywam rolę uległego sługi(partner stosuje wobec mnie "przemoc fizyczną i słowną,co akceptuję,wręcz proszę go by był bardziej brutalny.Czy powinienem się tym niepokoić?

Witam!
Nawracające stany depresyjne powinno się leczyć stosując psychoterapię i leczenie farmakologiczne. Oprócz leków p/depresyjnych konieczne są tzw. "stabilizatory" napędu i nastroju. Niestety leki p/depresyjne u niektórych pacjentów mogą dać zaburzenia sfery seksualnej. Takich zmian nie daje leczenie elektrowstrząsami, przezczaszkową stymulacją magnetyczną, stymulacją nerwu błędnego itp. (metody stosowane tylko w niektórych ośrodkach). Natomiast jeżeli idzie o kierunek lub upodobania seksualne to ani depresja, ani leczenie w tym nie biorą udziału.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.

Dzień dobry.

To co nas podnieca jest bardzo różne i trudno o jednoznaczne określenie, co jest niepokojące, a co akceptowalne? Sądzę, że powinien pan zastanowić się, czy taka forma seksu, jest dla Pana satysfakcjonująca? Jeśli tak, to kolejnym krokiem jest zastanowienie się, co myśli o tym partner? Najlepiej spokojnie z nim o tym porozmawiać. Jeśli to co razem robicie jest akceptowalne dla jednej i drugiej strony - nie wydaje mi się, żeby należało cokolwiek zmieniać.

Oczywiście, jeśli ma Pan wątpliwości, może Pan skonsultować się z seksuologiem. Indywidualna rozmowa twarzą w twarz na pewno rozwieje Pana wątpliwości. Wcześniej zachęcam do tego, żeby poszukać w internecie odpowiedniego specjalistę - poczytać co piszą na temat danej osoby pacjenci/klienci. Warto, żeby wybór seksuologa nie był przypadkowy.

Chciałbym też zwrócić uwagę, żeby podczas seksu zawsze dbać o swoje bezpieczeństwo!

Tomasz Krasuski

www.krasuski-psycholog.pl

Witam,

Leczenie depresji powinno wraz z leczeniem farmakologicznym połączone być z psychoterapią. Jeśli chodzi o zmianę potrzeb, preferencji seksualnych, które się pojawiły - wszystko zależy od dwojga partnerów, od tego czy obie strony akceptują te zmiany, dobrze się z nimi czują i czy dla obu stron jest to satysfakcjonująca realizacja potrzeb seksualnych - do tego potrzebna jest szczera rozmowa z partnerem Państwa wzajemnych uczuciach.
Do zastanowienia pozostaje pytanie: co Panu daje taka forma realizacji potrzeb? Czym są te potrzeby psychologiczne umotywowane - czy nie chęcią ukarana siebie, jak się mają do doświadczanej depresji w której jednym z objawów jest poczucie niższości, bycia gorszym...
Wszelkie wątpliwości warto omówić z seksuologiem, który dobrze by było by jednocześnie miał zaplecze wykształcenia psychologicznego.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek