Jak radzić sobie z uczuciem wyobcowania?

Nie wiem od czego zacząć, czuje się cały czas wyobcowana, nie mam siły rano wstać, niby w towarzystwie jakoś jest w miarę, ale i tak czuje jakby mnie tam nie było. Jest gorzej jak jestem sama. Od pewnego czasu czuje dziwny lęk, przy tym kolocze mi serce i czuje dziwny ucisk w żołądku. Czy powinnam udać się z tym do specjalisty, a jeżeli tak to do psychologa, czy psychiatry?

Dzień dobry! W tym przypadku chyba jednak lepiej będzie, jak skieruje Pani swoje kroki najpierw do psychoterapeuty na konsultację, który będzie w stanie po pierwszej rozmowie o Pani sytuacji życiowej, rodzinnej, zdiagnozować sytuację i zaproponować kierunki leczenia. Z Pani opisu wygląda, że raczej jest to problem natury psychologicznej, relacyjnej, a nie psychiatrycznej, ale oczywiście bez wnikliwej konsultacji trudno o jednoznaczną diagnozę. Lęk, o której Pani pisze, wymaga przepracowania w psychoterapii, gdyż utrudnia Pani funkcjonowanie w codzienności i nie pozwala się cieszyć życiem. Jeżeli będzie Pani potrzebowała konsultacji z psychiatrą, to psychoterapeuta lub psycholog na pewno o tym Pani powie. A kołatanie serca, czy ucisk w żołądku mogą być związane z silnym lekiem, który Pani przeżywa. Zachęcam więc najpierw do kontaktu z dobrym psychoterapeutą w ośrodku psychoterapii w Pani okolicy, by zacząć pracę nad zmianą i poprawą Pani sytuacji emocjonalnej. Warto o siebie zadbać. Życzę powodzenia.

Witam,

wskazana jest konsultacja internistyczna (lekarz pierwszego kontaktu), kardiologiczna - w celu wykluczenia chorób serca i dopiero wtedy można diagnozować czynnik psychiczny, w Poradni Zdrowia Psychicznego (NFZ), jeśli potwierdzi się zaburzenie lękowe, wskazana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna jako forma pomocy i leczenia problemu.

Pozdrawiam serdecznie