Jak radzić sobie z fobią społeczną u młodej osoby?

Witaam.... więc mam 19 lat .. od lat zmagam się z fobią społeczną przynajmniej tak twierdzę... ponieważ boje się po prostu ludzi ... Gdy jestem w większym gronie ludzi zaczynam się stresować i ciężko mi oddychać. Przerwałam szkołę. Nie dawałam sobie rady z ludźmi... Czasami czuje się strasznie źle .. jestem młoda i przede wszystkim "zdrowa" ale czasami czuje się jakbym umierała od środka... czuje się słabo,nie mogę się skupić. Czy to wszystko oznacza,żepotrzebuje psychologa?

Dzień dobry. Pisze Pani o całym zespole objawów – bólu psychicznym, trudności ze skupieniem uwagi, poczuciu "umierania od środka"i strachu przed ludźmi. Są to poważne trudności, które uniemożliwiły Pani ukończenie szkoły. Nie należy ich lekceważyć, zwłaszcza że problemy związane z fobią społeczną i lękiem można dziś skutecznie leczyć. Zbyt długo utrzymujące się chroniczny lęk, nie tylko utrudnia funkcjonowanie, ale jest dużym obciążeniem, co może doprowadzić do depresji i pogłębić trudności w życiu społecznym i zawodowym. Dzięki wparciu psychologa, lub psychoterapeuty będzie Pani miała okazję przyjrzeć się sobie i odkryć źródło tych przykrych odczuć. Może się także okazać, że potrzebna będzie wizyta u psychiatry.

Witam Panią
Pani objawy wskazują na antropofobię, jednak rzetelną
diagnozę można postawić tylko podczas osobistej konsultacji,
po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu okoliczności,
które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
W sytuacjach szczególnie obciążających, na pierwszy
plan wysuwa się lęk, napięcie oraz poczucie
niepewności i zagubienia.
Lęk, którego przyczyna często jest nieuświadomiona,
staje się wszechobecny i przyjmuje postać
różnych fobii - stąd u Pani lęk przed kontaktami z ludźmi,
nazywany fobią społeczną lub antropofobią.
Człowiek, dotknięty fobią społeczną w relacjach z innymi
ludźmi stale doświadcza obezwładniającego lęku
i nieustannie przeżywa katusze.
Zdarza się, że nawet wyobrażenie sobie jakiejś sytuacji
towarzyskiej czy nawet zwykłej rozmowy napełnia
ogromnym lękiem.
Niezmiernie ważne jest, żeby Pani problem został
prawidłowo zdiagnozowany i żeby Pani rozpoczęła
leczenie, psychoterapię, gdyż odczuwane przez Panią
lęki mogą doprowadzić do izolacji społecznej.
Aby Pani pomóc, należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do skorzystania z psychoterapii,
która pozwoli Pani spojrzeć na siebie i innych ludzi
z odpowiedniej perspektywy, a także wzmocnić
poczucie własnej wartości i nawiązać właściwe
relacje z ludźmi.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną
i radość życia.
Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl