Czy powinnam zrezygnować z witaminy D, by nie zafałszować wyników krwi?

Witam Od listopada biore Euthyrox 25 ( niedoczynnośc Hashimoto). Pozstanowiłam spróbować suplementcji by poprawić sobie samopoczucie (senność, straszne wypadanie włosów). Biorę Po 30-40 min od Euthyroxu do śniadania: 1 tab. Selen 100mikrog, 1 tab.Solevitum D3 1000j.m, 1 tab. Visacinum D ( bo skóre mam coprawda suchą ale z trądzikiem) Do kolacji/obiadu: 1 tab. Omega Forte Nutro Pharma, 1 tab. Rutinovit C Olimp 250 mg vit C i 1tab. Asparaginian Extra. Czy dobrze robie biorąc na własną rękę różne suplementy? Za dwa tygodnie mam oznaczyć wapń czy powinnam zrezydnować zwitminy D ( czy wszystkiego?) by nie zafałszować wyników krwi?

Ewa Zawidzka Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,

Przy suplementacji zawsze powinno poradzić się lekarza prowadzącego, ważne aby były faktycznie niedobry lub inne ich objawy. Zresztą większość składników odżywczych możemy dostarczyć dzięki dobrze zbilansowanej diecie, a i ich przyswajalność jest wtedy lepsza.
Witaminę D powinniśmy wszyscy suplementować od września do kwietnia, choć i tu warto zrobić sobie badanie na poziom witaminy w organizmie.

Pozdrawiam
Ewa Zawidzka