Czy powinnam zwrócić się o pomoc do lekarza?

Witam. Jestem młodą dziewczyną, w bieżącym roku skończę 18 lat. Chciałabym tylko opisać męczące mnie od dłuższego czasu objawy. Zacznę od tych drobniejszych. Gdy jestem zdenerwowana (nie muszę być poddana większemu stresowi, wystarczy już, kiedy ktoś nieznacznie podniesie na mnie głos), zaczyna boleć mnie żołądek, kłuje mnie w klatce piersiowej, czuję jakby pękała mi głowa. Cierpię z powodu natrętnych myśli, których nie mogę się pozbyć w żaden sposób, a wywołują u mnie napady lęku. Najgorzej czuję się jednak, gdy zostaję kompletnie sama w mieszkaniu: ataki czasem wręcz spazmatycznego płaczu, duszności, bóle w klatce piersiowej, napady, w których ledwie jestem w stanie powstrzymać się od niszczenia znajdujących się pod ręką sprzętów, agresja oraz wyjątkowo natrętne myśli, które właśnie powodują te napady. Czuję się chronicznie zmęczona oraz przygnębiona. Mam problemy z zaśnięciem, najczęściej z powodu wyżej wspomnianych natrętnych myśli, które nie pozwalają mi zasnąć spokojnie pomimo olbrzymiego zmęczenia. W ostatnim czasie niektóre z tych objawów ustąpiły na rzecz innych. Szał, bezcelowa agresja, ustąpiły beznadziei, ogromnemu żalowi, ostatnie dni praktycznie przepłakałam. Często nie czuję już nawet potrzeby wstania z łóżka, mimo że od dawna już nie śpię. Nagle poczułam się problemem dla bliskich mi osób. Czy powinnam zwrócić się do lekarza?

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Opisane przez Ciebie objawy są bardzo niepokojące. Z opisu można wnioskować, że zmagasz się z problemem od dłuższego czasu, gdyż objawy zdają się już nawarstwiać i wywoływać kolejne. Takie błędne koło trzeba jak najszybciej przerwać, gdyż brak odpowiedniego leczenia może spowodować jeszcze większe trudności w codziennym funkcjonowaniiu, w ostateczności doprowadzić nawet do zaburzenia osobowości.

Na odległość nie mogę postawić diagnozy, dlatego namawiałabym Ciebie do niezwłocznego umówienia się na wizytę zarówno u psychiatry, jak psychoterapeuty. Na podstawie opisu mogę przypuszczać, że w Twojej sytuacji wskazane będzie zarówno leczenie farmakologiczne, jak i psychoterapeutyczne. Nie martw się jednak na zapas, ponieważ większość opisanych przez Ciebie dolegliwości bardzo skutecznie leczy się za pomocą psychoterapii poznawczo-behawioralnej, która zwykle w dość krótkim czasie przynosi satysfakcjonującą poprawę. Jednak punktem wyjścia jest postawienie trafnej diagnozy. Dopiero wówczas można zastanowić się nad odpowiednią formą leczenia. Dlatego proszę, nie zwlekaj z umówieniem wizyty. Im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym szybciej powrócisz do zdrowia.

Kompleksową pomoc, zarówno ze strony psychiatry, jak i psychoterapeuty otrzymasz w poradni zdrowia psychicznego, do której nie jest wymagane skierowanie, więc możesz umawiać się bezpośrednio na wizytę.

Pozdrawiam.