Czy poziom ALT wzrósł z powodu wysiłku?

Witam. W rutynowym badaniu w maju moj poziom ALAT wynosil 21. Zbadałem się ponownie 12.07.2023 i poziom Alat wynosi 35. Zbadalem sie dodatkowo na hcv wynik ujemny. Czy taki niewielki wzrost Alatu moze byc spowodowany np wysilkiem fizycznym? ( Dzien orzed badaniem cwiczylem na silowni) Czy powinienem rozszerzyc dalszą diagnostyke?
MĘŻCZYZNA, 27 LAT 10 miesięcy temu

Dzień dobry.

Oczywiście jest taka możliwość dla tego zaleca się, aby pacjent przed wykonaniem badania unikał intensywnego wysiłku fizycznego na 2-3 dni przed badaniem. W dniu badania powinien unikać stresu, a bezpośrednio przed pobraniem krwi powinien odpocząć w pozycji siedzącej co najmniej 15 minut

Jeśli wynik kontrolny okaże się znów po za normą laboratoryjnej dobrze by było rozszerzyć diagnostykę np próby wątrobowe, lipidogram oraz diagnostyka obrazowa USG jamy brzusznej.

Również proszę pamiętać aby być na czczo, po upływie 10-12 godzin od ostatniego posiłku. Kolacja w dniu poprzedzającym badanie powinna być lekkostrawna i spożyta nie później niż o godzinie 18.00 -19.00.

Pozdrawiam