Czy przed kolposkopią mogę przyjąć Nystatynę?

Przepisano mi nystatynę 10 globulek a za 6 dni mam kolposkopię czy zacząć je brać?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

kolposkopia to inaczej wziernikowanie szyjki macicy. Przed badaniem zaleca się kilkudniową wstrzemięźliwość seksualną. Nie należy również wykonywać irygacji pochwy oraz stosować leków dopochwowych. Wszystko po to, aby nie zafałszować wyniku badania.

Nystatyna to lek do stosowania dopochwowego o działaniu przeciwgrzybiczym. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który będzie wykonywał badanie i zapytać go o możliwość rozpoczęcia kuracji. Możliwe, że konieczne będzie przesunięcie kuracji lub zrobienie przerwy na 24-48 godzin przed badaniem.

Leczenie preparatami dopochwowymi może wpłynąć na odroczenie badania, o czym wspominaliśmy w artykule dotyczącym kolposkopii:

https://portal.abczdrowie.pl/kolposkopia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.