Czy przed planowaniem ciąży powinnam zrobić jakieś badania lub brać jakieś suplementy?

Planuję zajść w ciążę i w związku z tym, chciałam zapytać, czy powinnam wcześniej zrobić jakieś badania lub brać jakieś suplementy? Dodam także, że od wielu lat jestem wegetarianką.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli dieta wegetariańska jest zbilansowana, a Pani pamięta o regularnych badaniach, przynajmniej podstawowych tj. morfologii krwi, to nie musi prowadzić do niedoborów, nie stanowi przeciwwskazania przy staraniach o ciążę, a co więcej – może być kontynuowana nawet przez cały okres jej trwania.

Planując ciążę, na pewno warto sprawdzić poziom hemoglobiny, żelaza, ferrytyny i witaminy B12, ponieważ realnym zagrożeniem może być anemia z niedoboru żelaza. Oprócz tego należy skontrolować stan tarczycy – jeżeli nie choruje Pani na choroby gruczołu tarczowego, to wystarczy sprawdzić poziom TSH, natomiast jeśli w rodzinie pojawiały się schorzenia tarczycy, to trzeba oznaczyć dodatkowo fT3, fT4 i anty-TPO.

Poza tym oczywiście obowiązkowa jest kontrola ginekologiczna oraz badanie cytologiczne. Jeżeli zarówno podstawowe badania krwi, jak i badania ginekologiczne (cytologia, USG TV) nie wykazują żadnych anomaliów, to dalsza diagnostyka nie wydaje się konieczna. O tych oraz pozostałych badaniach, które wykonuje się przed zajściem w ciążę przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-przed-ciaza.

Co do suplementacji, to wskazane jest, by nawet na 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę kobieta (lub oboje partnerów) zażywali standardową dawkę kwasu foliowego. Więcej pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/kwas-foliowy-kiedy-przyjmowac. Każdy człowiek powinien także zażywać witaminę D3 – niezależnie od pory roku czy starań o ciążę. Dodatkowa suplementacja nie jest konieczna, jeśli cieszy się Pani dobrym zdrowiem i nie ma niedoborów.

Na temat właściwego przygotowania się do ciąży przeczyta Pani również w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/przygotowanie-do-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.