Czy przy depresji może występować też fobia szkolna?

Serdecznie witam. Syn ma dwie wady wrodzone widoczne i w chwili obecnej ma 17 lat. Ma stwierdzoną depresję i jest pod stałą opieka psychiatry, leczony farmakologicznie. Gimnazjum kończył tokiem indywidualnego nauczania w domu, ponieważ były też problemy z wyjściem do szkoły, wcale nie wychodził z domu prawie przez 3 lata. Obecnie jest uczniem technikum, ale prawie nie uczęszcza do szkoły, dodam, że nigdy nie miał problemu z nauką, to co usłyszał na lekcji to zapamiętywał, miał dobre oceny i nie musiał uczyć się w domu po szkole. Najpierw tłumaczył, że boli go głowa, innym razem, że boli brzuch, a jeszcze innym razem, że ma rozwolnienie, co faktycznie było prawdą, a w chwili obecnej odmawia całkowicie chodzenia do szkoły i tłumaczy to tym, że nie da rady, że nie może iść, nie potrafi. Dzień wcześniej obiecuje sobie, że już następnego dnia idzie na 100%, ale sytuacja jest taka sama jak dzień wcześniej. Niedługo ma termin dość poważnej operacji. Jest zamknięty w sobie, nie potrafi mi wytłumaczyć, dlaczego nie chce chodzić do szkoły. Jest to bardzo stresująca sytuacja dla nas wszystkich i nie wiem jak mam pomóc własnemu dziecku.
ponad rok temu

Witam,

Wydaje się, że niechęć syna do szkoły może być spowodowana wieloma przyczynami. Jest nastolatkiem, który wchodzi w okres dorastania i kształtowania swojej tożsamości oraz identyfikacji z rolą płciową a widoczne zmiany chorobowe mogą stanowić dla niego problem w kontaktach z rówieśnikami. Nie można wykluczyć również dolegliwości lękowych, które realnie uniemożliwiają mu funkcjonowanie poza domem. Ponadto całokształt sytuacji oraz perspektywa zbliżającego się zabiegu mogą pogłębiać jego zaburzenia depresyjne.
Proponuję konsultację z lekarzem prowadzącym oraz psychologiem, gdyż możliwe, iż warto wprowadzić działania mające na celu wsparcie syna w obecnej sytuacji. Proszę nie naciskać syna na udział w zajęciach lekcyjnych w szkole, jeżeli jest to możliwe, gdyż zapewnienie mu pełnego poczucia bezpieczeństwa jest teraz kwestią niezwykle istotną.

Powodzenia i pozdrawiam