Czy przy pięciu testach ciążowych może wystąpić błąd?

Witam, czy przy 5 testach ciążowych negatywnych może wystąpić błąd testu? Ostatni stosunek 3 miesiące temu, zawsze w zabezpieczeniu. Mam problemy z niedoczynnością tarczycy ale biorę leki, ostatnio odczuwam parcie na pęcherz i problemy z jelitami mam częste zaparcia naprzemiennie z biegunka, bulgotanie w brzuchu, częste wzdęcia. Okres bardzo często mi się spóźnia po 2 tygodnie, od ostatniego współżycia co miesiąc miałam okres ale właśnie spóźniał się. Dodam ze mam straszny lęk przed ciąża i szukam sobie objawów w internecie. Odczuwam ostatnio wielki stres przez maturę i właśnie sytuacje z moim lekiem odnośnie ciąży. Mam wizytę u ginekologa za pare dni, ale bardzo się stresuje dziękuje za szybka odpowiedz, pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam, zdecydowanie nie musi Pani obawiać się ciąży – świadczy o tym negatywny wynik aż 5 testów ciążowych. Symptomy somatyczne, które Pani opisuje mogą mieć związek ze stresem (matura, lęk przed nieplanowaną ciążą w młodym wieku) lub jakimś schorzeniem układu pokarmowego. Na nieregularność cykli również może mieć wpływ stres, ale także niedoczynność tarczycy oraz wiek. Nastolatki i młode kobiety często odnotowują pewne nieprawidłowości związane z menstruacją, które mijają z biegiem czasu. Decyzja o wizycie ginekologa jest bardzo dobra – w przypadku notorycznie spóźniających się krwawień warto wykonać badanie ginekologiczne, USG transwaginalne, a czasem nawet badania hormonalne (poza hormonami tarczycy warto sprawdzić np. poziom prolaktyny, progesteronu czy estradiolu, lecz o tym zadecyduje ginekolog). Więcej o hormonach regulujących cykl miesiączkowy oraz o możliwych przyczynach zaburzeń w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie.
Odnośnie Pani problemów gastrycznych, to być może warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty – mogą to być dolegliwości psychosomatyczne. Proszę zadbać o komfort psychiczny oraz właściwą dietę, która wspomoże układ trawienny. Warto by posiłki były małe i lekkostrawne, zaś w przypadku wzdęć, bólu czy zaparć może Pani skorzystać z łagodnych naparów ziołowych – niektóre z nich dodatkowo mają działanie uspokajające. Mam tu na myśli np. rumianek, miętę, melisę. Inne, mniej spotykane, lecz równie skuteczne zioła zostały opisane w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/ziola-na-niestrawnosc.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.