Czy przy poszerzonych naczyniach żylnych można stosować antykoncepcję w formie wkładki hormonalnej MIRENA?

Z żylakami mam problem od niedawna. W ubiegłym roku byłam jeszcze pełną energii i zadowoloną ze swego wyglądu kobietą. Wówczas też zaczęłam zażywać pigułki antykocepcyjne. Niecałe 4 miesiące ich zażywania spowodowały zapalenie żył i pojawienie się licznych poszerzonych niebieskawych żyłek. Już od początku zażywania pigułek bolały mnie nogi - tak jakby skurcz mięśni, ale nie wiedziałam o co chodzi. Myślałam że ten ból mięśni to początek stosowania antykoncepcji. Niestety nie zwracałam uwagi na żyły - u nas w rodzinie nikt nie miał żylaków wiec nawet się nie spodziewałam że ten problem mnie będzie dotyczył. Kiedy dostałam zapalenia szybko odstawiłam pigułki, brałam zastrzyki przeciwzakrzepowe i po ok 2-3 miesiącach objawy zapalenia zupełnie ustąpiły. Ale żyłki pozostały. Chciałam je usunąć poprzez skleroterapię, jednak lekarz, u którego byłam stwierdził że nie widzi żadnych żylaków i na pocieszenie powiedział, że jeśli - tak jak mówię - w mojej rodzinie nikt nie miał żylaków to moje problemy z nogami mogą się skończyć jedynie na pajączkach. Ostrzyknął mi jedynie widoczną siwą żyłkę pod kolanem. Jestem pół roku po ostrzykiwaniu-nowe żyłki się nie pojawiły. Ale mam problem z antykoncepcją - Czy mogę założyć wkładkę hormonalną -Mirena. Wiem że nie zawiera ona estrogenów, ktore są odpowiedzialne za krzepliwość krwi. Ponadto trzy lata temu - przed planowaną ciąża usunęłam już jedną wkładkę Mirena. Miałam ją przez 5 lat. Czułam się przy niej dobrze. Żadnych efektów ubocznycznych. Teraz jednak się obawiam gdyż nie wiem jak ta wkładka wpłynie na moje poszerzone żyły. Proszę o radę...
ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Rzeczywiście, wkładka Mirena zawiera jedynie progestageny, pozbawione jest estrogenów. Jednak w czasie badań prowadzonych do rejestracji tej wkładki pojawiło się kilka przypadków zakrzepowego zapalenia żył. Oznacza to, że nie można wykluczyć takiego powikłania. Do tej pory nie wystąpiły u Pani objawy ZZŻ przy stosowaniu wkładki Mirena co oznacza, że prawdopodobnie i teraz nie wystąpią lecz wykluczyć całkowicie nie sposób. Natomiast dostępne są systemy antykoncepcyjne pozbawione hormonów. Może warto się zastanowić nad takim?

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty