Czy przy tachykardii mogę pić kawę?

Witam mam 18 lat i od 5 roku życia prowadzę bardzo stresujący tryb życia. Pare miesięcy temu byłam hospitalizowana z powodu wysokiego tętna 160. Normalnie mam zazwyczaj 100-102 w spoczynku. Miałam robione echo serca i kilkukrotne wykonana ekg. Po konsultacji z kardiologiem stwierdził, że mam tachykardie wtórną, prawdopodobnie właśnie wynikającą z ciągłego stresu i lęku. Zalecił mi brać magnez. Leczę się psychiatrycznie i przyjmuję escitalopram 10mg. Moje pytanie jednak dotyczy kawy. Czy mogę pić kawę (piję tylko 1 dziennie) przy tachykardii?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Bardzo dobrze, że wykonywane są regularne badania krwi, aby móc wykluczyć inne schorzenia. Istotnym jest również, że jest Pani pod stałą opieką lekarza.

Tachykardia, czyli przyspieszona praca serca może mieć wiele przyczyn, a najczęściej można zaliczyć do nich: nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, choroba wieńcowa, czy chociażby przewlekły stres i podłoże emocjonalne.

Na podstawie Pani opisu można stwierdzić, że problemy z przyspieszonym rytmem serca mogą wynikać z przeżytych sytuacji stresowych i obecnym lękiem, który mógłby świadczyć o nerwicy lękowej.

Nie ma konkretnych wytycznych przy chorobach serca, negujących spożywania jednej kawy dziennie. Jednak w Pani przypadku zalecamy konsultację z lekarzem kardiologiem, który oceni ewentualny wpływ spożywania kofeiny i stan Pani zdrowia.

Życzymy lepszego samopoczucia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/tachykardia

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-tachykardia-zatokowa https://portal.abczdrowie.pl/czy-kofeina-wyplywa-na-prace-serca

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.