Czy 14-latek może pić kawę?

Dzień dobry czy mój syn 14 lat może pić kawę.Przychodzi po szkole bez sił czy kawa mogłaby mu w tym wieku powyżej pomoc?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dzieci i młodzież nie powinny pić kawy w żadnej postaci – parzonej, rozpuszczalnej, mrożonej itd. Kofeina, której przypisuje się pozytywny wpływ na mózg i jego aktywność, może mieć negatywny wpływ na młody organizm. Proszę pamiętać, że znajduje się ona także w coli, kakao, czekoladzie, czarnej herbacie oraz napojach energetycznych, które od lat święcą tryumfy na sklepowych półkach. Tabelę z zawartością kofeiny w poszczególnych produktach odnajdzie Pani w tym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/kawa-w-ciazy. W Polsce brakuje wytycznych odnośnie dopuszczalnej i bezpiecznej dla młodzież dawki kofeiny, ale z kolei Amerykańska Akademia Pediatryczna obliczyła, że człowiek w wieku 12-18 lat nie powinien spożywać więcej niż 100 mg kofeiny dziennie. Czy jest to jednak konieczne, to już inna kwestia. Być może Pani wątpliwości rozwieją odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/picie-kawy-przez-16-latke.

Lista możliwych skutków ubocznych działania kofeiny jest długa, a wśród nich pojawiają się: zaburzenia snu, skoki ciśnienia czy obniżona mineralizacja kośćca, zaś kształtowanie go trwa nawet do 20. roku życia.

Jeżeli syn jest zmęczony, to przede wszystkim warto wykonać badania – poczynając od podstawowej morfologii krwi z oznaczeniem TSH czy poziomu żelaza, gdyż niedoczynność tarczycy czy anemia mogą powodować złe samopoczucie. Proszę również zwrócić uwagę na dietę syna – niedobory witamin czy minerałów również mogą wpływać negatywnie na jego samopoczucie. Więcej na ten temat w materiale pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-porannego-zmeczenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.