Czy przy tych wynikach da się uratować ciążę?

Dzień dobry Wczoraj byłam w szpitalu na badaniu USG ciąży - z powodu drobnego plamienia. Lekarz stwierdził, że według USG jest to 6 1 tydzień, wielkość zarodka to 4,3mm. Podczas badania zostało wykryte echo zarodka natomiast brak echa czynności serca - jeżeli dobrze to zrozumiałam. To jest moja druga ciąża, w pierwszej poroniłam i trochę panikuję, dlatego chciałabym się dowiedzieć czy wobec takich wyników jest jeszcze możliwe wykształcenie się serca/ uratowanie ciąży, w któym tygodniu na pewno powinno być już widać czynność serca? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi. Iza 36

Redakcja abcZdrowie

Witam,

brak akcji serca płodu podczas badania USG to zawsze powód do niepokoju rodzica. Sytuacja taka nie oznacza jednak niepowodzenia, zwłaszcza na bardzo wczesnym etapie.

Czasem zdarza się, że czynność serca nie jest możliwa do zaobserwowania, gdyż ciąża jest jeszcze zbyt młoda. Wówczas należy poczekać i zgłosić się do lekarza za tydzień lub dwa tygodnie.

Serce powinno być jednak widoczne po skończonym 6. tygodniu ciąży. Proszę więc udać się do ginekologa w okolicy 7. tygodnia ciąży. Badanie to powinno być decydujące. Proszę być dobrej myśli. Trzymamy kciuki!

W międzyczasie warto zapoznać się z podobnymi pytaniami oraz odpowiedziami specjalistów. Oto one: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-bicia-serca-zarodka-w-7-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-akcji-serca-plodu-w-7-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/witam-jestem-obecnie-w-11-tyg-ciazy-dzis-bylam-na-usg-i-lekarz-nie-mogl-zobaczyc-bicia-serca-plodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.