Czy są jakieś leki antydepresyjne, które nie powodują senności i zmęczenia?

Cierpię na depresję, której objawami są nadmierna senność, ciągłe zmęczenie, wręcz uczucie wyczerpania. Podobno jest to depresja maskowana-przygnębienie nie jest objawem dominującym. Podejrzewam, że przyczyną był nadmierny, przewlekły stres. Brałam leki antydepresyjne, ale niestety pogarszały tylko objawy, ktore wymieniłam. Brałam escitalopram, wenlafaksynę, solian. Czy są jakieś leki, które nie powodują senności i zmęczenia?

Warto także - oprócz farmakoterapii- skorzystać z psychoterapii- pogłębić wiedzę o sobie i nauczyć się metod radzenia sobie ze stresem, trudnościami, napięciem emocjonalnym, które pozwolą Pani lepiej radzić sobie w życiu i nie ulegać nawrotom choroby.

Wiele leków antydepresyjnych powoduje w początkowej fazie przyjmowania skutki uboczne, które ustępują zazwyczaj po ok. tygodniu. Jeżeli niepożądane działanie leku utrzymuje się przez dłuższy czas (pomimo stosowania się do zaleceń prowadzącego lekarza), należy ten lek zmienić ponieważ nie spełnia swej funkcji. Dobranie odpowiedniego leku jest indywidualne i bywa długotrwałe i nużące, jednak warto dalej go poszukiwać wraz z psychiatrą. Oprócz konsultacji psychiatrycznej być może wskazane byłoby także podjęcie psychoterapii depresji.

Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Urbanowicz