Czy są potwierdzone przypadki uczulenia na probiotyki?

Dzień dobry, czy są potwierdzone przypadki uczulenia na probiotyki ? Po odstawieniu osłony BIOTYK (Lactobacillus casei Inulina) przy antybiotykoterapii wysypka się zmniejszyła, a obwiniałem antybiotyk za takie działanie niepożądane. Czy probiotyki zażywane kilka godzin po antybiotyku mogą wpływać na jego wchłanialność? Jakie stosować probiotyki jw. powoduje wysypkę ? Jak sprawdzić czy jestem uczulony na probiotyk ? Czy probiotyki mają działania niepożądane i czy mogą uczulać ?

Aleksander Ropielewski

Probiotyki, jak każda substancja mogą być przycyzną alergii i powodować reakcje alergiczne lub anafilaktyczne. Nie zaburzaja wchłaniania antybiotyków. Proszę spróbować zastosować inny probiotyk. Alergia może wynikać z odpowiedzi na składniki pomocnicze preparatu. Jeżeli obserwuje Pan niepokojące objawy po przyjęciu probiotyku oraz ich ustąpienie po jego odstawieniu to najpewniej jest Pan na niego uczulony.