Czy samemu można jakoś wspomóc terapię?

Mam pytanie o psychoterapię w związku z zaburzeniami erekcji. W celu zapewnienia największej skuteczności terapii jaka powinna być częstotliwość i czas trwania spotkań? Czy miejsce terapii - wizyta w gabinecie czy wideokonferencja ma wpływ (jaki?) na efekty? Do jakiego lekarza należy się zgłosić w celu przeprowadzenia psychoterapii? Czy samemu można jakoś wspomóc terapię?

Dzień dobry Panu.
Częstotliwość spotkań oraz przybliżony długość trwania terapii będzie Pan mógł omówić z terapeutą prowadzącym. Nie można określić tych parametrów nie znając Pana bliżej i Pana historii. Jedyne co można powiedzieć to tyle, że istnieje zależność pomiędzy czasem trwania zaburzeń i ich głębokością a tym ile powinna trwać terapia, jeśli miałaby być skuteczna - im dłużej problem występuje i im sięga głębszych warstw struktury osobowości, tym dłuższa potrzebna jest psychoterapia.
Jeśli chodzi o miejsce - w psychoterapii jednym z najbardziej leczących elementów jest relacja terapeutyczna oraz to, co w jej przebiegu się wydarza. Gabinet to spotkanie z psychoterapeutą w "realu", możliwość przeżywania i omawiania pojawiających się przeżyć i ich bardziej zbliżonej do codzienności eksploracji. Uważam, że Skype jest dobrą opcją dla osób, które mieszkają poza granicami Polski i nie mają możliwości skorzystania z terapii w ojczystym języku. W innych przypadkach sądzę, że może ukrywać słabą motywację pacjenta do zmiany i pracy nad sobą i zachęcać do bardziej powierzchownej pracy (poprzez stwarzanie większej liczby możliwości na nieujawnianie głębszych przeżyć).
Jeśli myśli Pan o psychoterapii refundowanej przez NFZ, trzeba udać się najpierw do lekarza psychiatry lub lekarza rodzinnego (tego drugiego tylko w przypadku, gdyby terapia miała się odbywać w poradni psychologicznej) po skierowanie. Można też skorzystać z psychoterapii odpłatnie, w różnych prywatnych gabinetach, u psychoterapeutów. Wtedy skierowanie oczywiście nie jest potrzebne.
Czy psychoterapię można wspomóc? Na pewno. Można czytać, wykonywać zadania i ćwiczenia. Przede wszystkim jednak uważam, że najważniejsze jest prawdziwe zaangażowanie pacjenta w psychoterapię i przeświadczenie o tym, że to on pracuje na swoją ewentualną zmianę i poprawę funkcjonowania, a terapeuta jest tylko po to, by w tym pomagać.
Pozdrawiam.

Dzień Dobry Panu,

Odpowiadając na Pana pytanie, o częstotliwości i czasie trwania spotkań może zadecydować potencjalnie prowadzący terapeuta, który by z Panem pracował (jest to ustalane indywidualnie, choć przyjmuje się najczęściej sesje 1 x w tyg. po 50 min.- 1 godz.).

Czy można wspomóc terapię?
Tak, poprzez techniki relaksacyjne, medytację, tai chi, aktywność fizyczną i suplementację.

Serdeczności i powodzenia!
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam Pana,
Sądzę że w Pan przypadku potrzebni są dwaj specjaliści: psychoterapeuta oraz lekarz seksuolog. Każdy z nich po swojemu będzie prowadził terapię i będzie ustalał terminy i częstotliwość spotkań. Myślę, że spotkanie z terapeutą lub lekarzem w ich gabinetach dużo lepsze niż wideokonferencja.
Życzę powodzenia.

Pozdrawiam, życząc wszystkiego dobrego na święta Bożego Narodzenia i w Nowym Roku,
Alicja M. Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl