Czy schizofrenik może pracować jako pedagog specjalny?

Witam, studiuję pedagogikę specjalną. Leczę się u psychiatry i psychologa. Psychiatra zdiagnozował mi schizofrenię. Obecnie biorę leki i jest w porządku. Czy z tą diagnozą mogę pracować w moim zawodzie? Czy nie jest to prawnie zakazane? Czy muszę informować o tym pracodawcę? Dziękuję z góry za odpowiedź.

ponad rok temu

Witam serdecznie,
O zdolności do pracy na danym stanowisku pod względem stanu zdrowia decyduje lekarz medycyny pracy. Podejmując pracę na danym stanowisku, potrzebuje Pani opinii lekarza (jest to wymóg stawiany przez większość pracodawców). Jeśli choruje się na przewlekłe schorzenie, a schizofrenia najczęściej ma taki charakter - uczciwie jest poinformować o tym lekarza.
Wykonywanie zawodu pedagoga podlega Karcie Nauczyciela. Zgodnie z tą ustawą, zawód nauczyciela i pedagoga może wykonywać osoba, która spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu. To zagadnienie jest więc ujęte w sposób dość ogólny.

Z pozdrowieniami