Czy stan zapalny może wpłynąć na wynik badania d-dimerów?

Witam, Zacznę od tego, że cierpię na zaburzenia lękowe ze stanami depresyjnymi. Od dłuższego czasu bolały mnie nogi. Miałam już kilkukrotnie wykonywane USG Doppler, które nic nie wykazało. Ostatnie d-dimery robiłam dwa miesiące temu. Były prawidłowe. Wczoraj byłam na badaniu Doppler z powodu bólu prawej łydki. Wydaje mi się, że to ból od kręgosłupa ponieważ boli mnie aż do pośladka łącznie z drętwieniem palców i stopy. Ale ten ból łydki zaczął mnie stresować, stąd też badanie. Lekarz powiedział, że nie widzi tam żadnych cech zakrzepicy. Wszystkie przepływy są dobre. Nie mam też żylaków. Jednak na koniec dodał, żebym podjechała zrobić sobie d-dimery i zamnkęła temat. Tylko, że jestem w trakcie zapalenia krtani i wiem, że wyniki mogą być nieprawidłowe. Pani z labolatorium powiedziała, aby poczekała aż infekcja minie bo jeśli wyjdą podwyższone to będę się stresować. Lekarz powiedział że nie ma to wpływu. Jednak nie jestem co do tego przekonana. Proszę o poradę. Dodam, że lekarz stwierdził iż niewielkie prawdopodobieństwo aby była to zakrzepica. Czy stan zapalny może wpłynąc na wynik badania d-dimerów ? Czy lepiej poczekać aż stan zapalny minie skoro doppler nic nie wykazał ?

Stan zapalny najczęściej podnosi stężenie d-dimerów. To badanie ma wysoką wartość predykcyjną ujemną przy wykluczaniu zatorowości płucnej, poza tym jego użyteczność kliniczna jest mocno ograniczona. Ból o tej lokalizacji z towarzyszącym drętwieniem najczęściej wynika z ucisku na nerw kulszowy- sugeruję konsultację neurologiczną.