Czy stres ma wpływ na wydzielinę z pochwy?

Witam przychodzę z takim zapytaniem Czy silny stres i długotrwały może doprowadzić do tego ze wydzielina z pochwy stanie się o wiele obfitsza ? Czy silny stres może być tego powodem ze zostanie zachwiana równowaga i organizm nie będzie wiedział jaki w końcu śluz zacząć produkować ? Proszę o odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wydzielina z pochwy zależna jest przede wszystkim od fazy cyklu miesiączkowego. Śluz będzie wyglądał inaczej po zakończeniu miesiączki, w trakcie owulacji oraz tuż przed pojawieniem się krwawienia miesiączkowego.

Silny i długotrwały stres nie jest obojętny dla organizmu i może doprowadzić do zmian hormonalnych, a co za tym idzie przyczynić się do zmiany wyglądu śluzu. Zdaniem naszego eksperta pod wpływem stresu może zmienić się nie tylko to, jak śluz wygląda, ale również jego konsystencja oraz zapach.

Potwierdzeniem tego jest odpowiedź na pytanie znajdujące się pod linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wplyw-stresu-na-gestosc-sluzu-z-pochwy.

Aby mieć jednak pewność, że obfita wydzielina z pochwy jest fizjologiczna, proszę udać się do ginekologa i wykonać podstawowe badania.

Inne pytania z tego zakresu znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-geste-uplawy-sa-objawem-stresu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydzielina-z-piersi-a-stres.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.