Czy sytuacje stresowe mogą wywołać nerwicę?

Witam, mam 22 lata, jestem osoba aktywna fizycznie, życie prowadzone na spokojnie, lecz stres sie pojawia. Przechodząc do rzeczy, mam problem z myślami, wydaje mi sie, ze mam nerwice. Głównym objawem jest to, ze ciagle nachodzą mnie mysli-wspomnienia sprzed kilku lat, miesięcy, dni, przedstawianie danej sytuacji w perspektywie innej osoby, tego co ona czuje i jak analizuje sytuacje. Potrafię sie stresować błahostkami, przewlekłe kucie w sercu, wyłączanie sie przez myślenie, problem ze spaniem.

Dzień dobry. Z opisanej przez Pana sytuacji wnioskuję, że zmaga się Pan ze stresem i nie dysponuje Pan skutecznymi strategiami radzenia sobie z nim. Zdarza się to często w życiu i jest wręcz przypisane do wieku, w jakim się Pan znajduje. To właśnie czas znajdowania własnych rozwiązań, technik i wyrabiania umiejętności w tym kierunku. Jeżeli jest Pan zainteresowany wsparciem i poszerzeniem tych kompetencji, proszę rozważyć konsultację z psychologiem. Właściwa diagnostyka i określenie indywidualnych rozwiązań odciąży Pana i pozwoli na skuteczne radzenie sobie w przyszłości. Pozdrawiam.

Dzień dobry.

Sytuacje stresowe są częścią naszego życia. To, jak je przeżywamy, zależy od tego, jak bardzo są one obiektywnie trudne, ale też od naszego przygotowania do radzenia sobie z nimi.

W swoim pytaniu pisze Pan o trudności z powtarzającym się samoczynnym powracaniem myślami do przeszłych sytuacji i ich analizowania, Jak rozumiem wpływa to też na Pana sen i koncentrację w ciągu dnia. Tego rodzaju objawy niekoniecznie muszą świadczyć o nerwicy, chociaż ich ignorowanie, gdy nie ustępują i negatywnie wpływają na Pana funkcjonowanie, może prowadzić do jej rozwoju. Jeśli niepokoją Pana, warto wówczas rozważyć zgłoszenie się do psychoterapeuty i skorzystanie z jego pomocy w poradzeniu sobie z trudnościami. W przypadku nerwicy psychoterapia jest uważana za główną formę leczenia.

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog

Witam Pana
Niewykluczone, że przyczyną Pana dolegliwości jest przeżywany stres.
Czy to nerwica? Bardzo możliwe, jednak rzetelną diagnozę można
postawić tylko podczas osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie
i zbadaniu okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Nie można jednak tego zaniedbać, gdyż objawy będą się nasilać.
Mogą też pojawić się inne zaburzenia.
Bardzo ważne jest, żeby Pana problem został prawidłowo
zdiagnozowany i żeby Pan rozpoczął właściwe leczenie, psychoterapię.
Warto skonsultować problem z psychiatrą.
Zachęcam też Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta dotrze do źródeł Pana dolegliwości i dobierze
odpowiednią technikę, dzięki której problem zostanie rozwiązany.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl