Czy szczelina odbytu się kiedyś zagoi?

Witam. Mam 31 lat i cierpię na szczelinę odbytu od 2 lat. Miałam już wstrzykiwany botoks, pomógł na jakiś czas. Później miałam usunięty guzek wartowniczy. Stosuję dietę bogatoresztkową, maści itd., ale ból po jakimś czasie powraca. Jest to ból kłująco-pulsujący, nawet do 10 h po wypróżnieniu. Myślę, że jest już to przewlekla szczelina. Czy ona może kiedyś się całkowicie zagoić? Planuję niedługo ciążę i boję się, że taki ból wystąpi, a nie będę mogła zażyć żadnych środków przeciwbólowych. Byłam u chirurga i powiedział, że może zrobić operację, ale bardzo przestraszył mnie ewentualnymi powikłaniami. Proszę o radę. Jeśli jest możliwe, że ona się kiedyś zagoi, to myślę, że na operację nie zdecydowałabym się.
31 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Przewlekle utrzymująca się, niepoddająca się szczelina odbytu rzeczywiście jest wskazaniem do operacji. Oczywiście, powikłania pooperacyjne mogą wystąpić, jak w przypadku każdej operacji, nawet najprostszej. Należy jednak pamiętać, że długo trwający stan zapalny i otwarta rana mogą również być przyczyną poważnych powikłań - od miejscowych zakażeń do poważnych ogólnoustrojowych z sepsą włącznie, może to też predysponować do rozwoju nowotworu. Dodatkowo jest niemal pewne, że planowana ciąża nie odbije się pozytywnie, wręcz odwrotnie, nasili objawy, dodatkowo mogą wystąpić hemoroidy, co za tym idzie, stanie się to ogromnym problemem.

Proponuję poważnie zastanowić się nad dalszym postępowaniem. Przeanalizować plusy i minusy, jeszcze raz porozmawiać z chirurgiem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.