Czy ta sucha pochwa i pobolewanie brzucha mogą znaczyć ciążę?

Witam. Od 12 dni spóźnia mi się okres, według mnie jest to normalne, bo mój cykl waha się od 35-45 dni, może nawet dłużej. W pochwie pojawiają mi się białe grudki, ale nie występuje świąd, ani przykry zapach. Moje piersi zrobiły się trochę większe, ale nie bolą, brzuch od kilku dni mnie pobolewa. Dzisiaj mam bardzo suchą pochwę. Brak śluzu. Z chłopakiem ostatnio uprawialiśmy seks bez zabezpieczenia. Proszę o odpowiedź czy mogłabym być w ciąży.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawidłowy cykl menstruacyjny trwa od 21 do 35 dni – mieści się to w granicach fizjologii. Dłuższe przerwy, tak jak w Pani przypadku, wymagają kontroli i diagnostyki ginekologicznej, ponieważ tak cykl miesiączkowy może mieć podłoże chorobowe. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/rzadkie-miesiaczki.

Każda kobieta w wieku prokreacyjnym, która aktywnie współżyje, w takiej sytuacji może podejrzewać ciążę – jeżeli uprawiała Pani seks bez zabezpieczeń, to należy to brać pod uwagę. Nie napisała Pani, kiedy miał miejsce stosunek płciowy oraz czy doszło do wytrysku nasienia w drogach rodnych, natomiast niezależnie od tego sugeruję wykonanie testu ciążowego.

Objawy opisane przez Panią – brak śluzu, obrzmienie ciała czy tkliwość piersi mogą sugerować PMS będący zwiastunem nadchodzącej menstruacji. Mogą to być także objawy ciążowe, choć zazwyczaj wówczas obserwuje się wzmożoną produkcję śluzu pochwowego. Więcej na temat wydzieliny z pochwy w różnych momentach cyklu pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/sluz-przed-okresem-rola-wyglad-jak-obserwowac-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.