Czy tabletka mogła osłabić działanie krążka?

Witam, zwracam się z zapytaniem.. Od 5 miesięcy używam krążków antykoncepcyjnych Adaring, zawsze wszystko zgodnie z zastosowaniem.. Ostatnio po 7dniowej przerwie wsadziłam krążek tak jak zawsze po 4 dniach odbyłam stosunek, partner nie skończył we mnie, po oddaniu nasienia wsadził go ponownie. następnego dnia wzięłam tabletkę dzień po.. wystraszylam się strasznie dlatego że nie planuje ciąży, jestem prawie 7 miesięcy po drugim CC, z tym że mam niszę w bliźnie.. stąd mój strach.. czy jest szansa na zajęcie w ciążę ? Czy tabletka mogła osłabić działanie krażka ? Dodam, że 4 dni temu wyjełam krążek i w tym dniu odbyłam stosunek w prezerwatywie, jednak z tego przerażenia znowu wzięłam tabletkę dzień po.. Do tej pory nie dostałam miesiączki, czyli 4 dzień po wyjęciu krążka. Czy może to przez tabletki, okres może się opóźnić ? Biorąc pod uwagę że wzięłam 2 razy w miesiącu tabletkę dzień po.
KOBIETA, 29 LAT 4 tygodnie temu

Dzień dobry,

Jest kilka ważnych kwestii:

1. Którą antykoncepcję awaryjna Pani użyła?

Octan uliprystalu (składnik aktywny tabletki EllaOne) może zmniejszyć skuteczność krążka antykoncepcyjnego. W tym przypadku należy stosować dodatkowe zabezpieczenie, np. prezerwatywy, przez kolejne 4 tygodnie - do czasu rozpoczęcia kolejnego cyklu miesiączkowego.

Escapelle nie wpływa na działanie krążka.

2. W preejakulacie również znajdują się plemniki zdolne do zapłodnienia. Stosunek bez zabezpieczenia od samego początku zawsze może wiązać się z ryzykiem ciąży.

3. Po ejakulacji ( " wytrysku") czy parter wziął prysznic ?

Bezpośrednio po ejakulacji dalszy stosunek niesie ryzyko ciąży.

Nawet po ejakulacji przy kontynuacji stosunku może dojść do zapłodnienia,ponieważ w cewce moczowej mężczyzny po ostatnim stosunku znajdują się plemniki zdolne do zapłodnienia.

4. Nie zaleca się stosowania leku dzień po więcej niż 1 raz w cyklu ze względu na możliwość osłabienia jego działania i zwiększenia ryzyka wystąpienia działań niepożądanych (jak zaburzenia miesiączkowania).

5. Nisza,która wystąpiła u Pani powinna podlegać leczeniu, warto pomyśleć o antykoncepcji doustnej lub wkładce hormonalnej. Można również zastosować leczenie chirurgiczne.

Nisza w bliźnie nie jest tylko problem w chęci posiadania nowego potomka(niepłodność ).Ale może również powodować przewlekły ból brzucha, bolesne miesiączkowanie,ból podczas oddawania moczu, zaburzenia opróżniania pęcherza moczowego, większe ryzyko infekcji.

6. Proszę wykonać test ciążowy z krwi 10-14 dni po terminie oczekiwanej miesiączki,jeśli miesiączka się pojawi do 10-14 dni,to proszę nie wykonywać testu.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska